Jesteś tutaj:
Dostosuj czcionkę: A A A

Krócej w kolejce na badania z medycyny pracy

Krócej w kolejce na badania z medycyny pracy

W większości przypadków badania profilaktyczne nie sprowadza się tylko do wizyty u lekarza medycyny pracy. Oprócz badania ogólnego stanu zdrowia, obejmuje również dodatkowe konsultacje specjalistyczne i badania pomocnicze, uwzględniające czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe na stanowisku, wskazane na skierowaniu od pracodawcy. W konsekwencji czas potrzebny na wykonanie badań zdecydowanie się wydłuża.

Dodatkowo zdecydowana większość pacjentów z przyzwyczajenia zgłasza się na badania z samego rana, mimo że nie zawsze jest to wymagane, a często powoduje, że czas oczekiwania w kolejce jest jeszcze dłuższy.

Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych rad, które mogą skrócić czas poświęcony na wykonanie badań:

  • Badania profilaktyczne można wykonać w godz. 7.00 – 17.00, w soboty: 8.00-12.00. Bez wcześniejszej rezerwacji.
  • Jeżeli na stanowisku nie występują żadne czynniki szkodliwe dla zdrowia i nie zostały one zaznaczone przez pracodawcę na skierowaniu (np. sprzedawca, kasjer) – nie trzeba przychodzić rano.
  • W przypadku pracy przy komputerze – nie trzeba przychodzić rano, ale do 15.00.
  • Z reguły nie trzeba być na czczo. Badanie na czczo są wykonywane tylko: osobom na stanowiskach kierowniczych, pracujących w nocy lub na wysokości, prowadzących różnego typu pojazdy, obsługujących maszyny w ruchu a także narażonym na czynniki chemiczne i materiały zakaźne.
  • Jeżeli na stanowisku występuje wiele czynników szkodliwych (np. praca na wysokości, kierowanie pojazdami, praca w nocy, kontakt z czynnikami chemicznymi) trzeba przyjść rano i na czczo ( min. 4-5 godz. bez jedzenia).
  • Morfologię i analizę moczu można wykonać w godz. 7.00 – 18.00, a w soboty w godz. 8.00-11.00. Nie trzeba być na czczo.
  • Czekając na wizytę u lekarza można wykonać pomiar wagi, wzrostu, ciśnienia – korzystając ze specjalnego urządzenia ustawionego w korytarzu na II piętrze.

Przestrzeganie powyższych wskazówek skróci do niezbędnego minimum czas Państwa oczekiwania na wizytę lekarską, a w przypadku dużej ilości badań pozwoli wykonać je wszystkie w ciągu jednego dnia.