Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
EN
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Artykuły
Dostosuj czcionkę: A A A
Artykuły

Nadmierna potliwość - krępujący problem

Strużka spływająca po plecach, niejednokrotnie w wyjściowym ubraniu, krople na czole, wciąż wilgotne dłonie i stopy… Dla niejednej młodej osoby taka sytuacja jest bardzo krępująca i wręcz utrudnia życie. Bywa powodem unikania kontaktów towarzyskich, a nawet prowadzi do depresji.

Organizm człowieka utrzymuje stałą temperaturę niezależnie od warunków atmosferycznych. Nawet przy wysokiej gorączce, czy pobycie w tropikach, chroni się przed przegrzaniem. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest możliwe dzięki naturalnemu procesowi, jakim jest pocenie się. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, rozmieszczone na całej skórze. Największe ich skupiska znajdują się na dłoniach, stopach, na czole i pod pachami.

Pocimy się podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, kiedy jesteśmy zbyt ciepło ubrani, temperatura otoczenia jest wysoka, czy spożywamy np. pikantne potrawy albo gorące napoje. Człowiek wydziela średnio pół litra potu dziennie, ale w różnych warunkach ta ilość może wzrosnąć nawet do kilku litrów. Zdarzają się jednak sytuacje, że organizm produkuje nadmierną ilość potu, wcale nie potrzebną do „ochłodzenia”. Dzieje się tak np. w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie młodego człowieka dokonują się gruntowne zmiany, przede wszystkim hormonalne. Częściej też problem potliwości dotyczy osób otyłych. Niestety, w dzisiejszych czasach zauważa się tendencję do nadwagi nie tylko u młodzieży, ale nawet u dzieci.

Przyczyną nadmiernego wydzielania się potu jest również stres. Strach przed klasówką, egzaminem, kłopoty rodzinne, a nawet pierwsza randka, to wszystko może powodować, że pot występuje nawet na całym ciele. Ta mało komfortowa sytuacja prowadzi do zdenerwowania, a tym samym do spotęgowania zjawiska.

Jak sobie radzić?

Oczywiście podstawową sprawą jest higiena osobista. O ile sam pot jest bezwonny, składa się głównie z wody i soli mineralnych, to w połączeniu z bakteriami bytującymi na skórze, nabiera nieprzyjemnego zapachu. Kosmetyki dostępne na rynku, czy preparaty z apteki, nawet jeśli przynoszą efekt, to na krótki czas. Pamiętać trzeba o umyciu i dokładnym osuszeniu skóry po każdym wysiłku fizycznym i po każdym spoceniu się. Ubrania powinny być przewiewne, najlepiej z naturalnych tkanin, bez sztucznych dodatków. Nie bez znaczenia jest też stosowana dieta – ograniczenie używek, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

W przypadku nadmiernej potliwości warto zasięgnąć opinii lekarza. Specjalista ustali przyczynę i zleci odpowiednią terapię. Być może potrzebne będą leki uspokajające lub inne farmaceutyki, które wyeliminują problem. Przede wszystkim jednak trzeba sprawdzić czy nadmierna potliwość nie ma związku z inną chorobą, chociażby cukrzycą, czy nadczynnością tarczycy. Bezwzględnie trzeba udać się do lekarza, jeśli problem wystąpi nagle, jest szczególnie nasilony lub poty pojawiają się głównie w nocy.

Zapraszamy do poradni internistycznej CM Luxmed. Lekarz skieruje na niezbędne badania i jeśli będzie taka potrzeba, zleci leczenie u docelowego specjalisty (diabetolog, endokrynolog).


Rozpocznij rozmowę