Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
EN
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania i zabiegi » Laboratorium » Pełna Lista Badań » Badania genetyczne » HPV (14 genotypów)
Dostosuj czcionkę: A A A

HPV (14 genotypów)

« wstecz
Zapraszamy z dokumentem tożsamości do rejestracji co najmniej 15 minut przed zakończeniem przyjmowania/pobierania materiału.Lokalizacja: Godziny:
Biłgoraj, ul. Kościuszki 50 Pon.-Pt: 7:00-12:00Sob.: 7:00-10:00
Chełm, Plac Kupiecki 12 Pon.-Pt: 7:00-12:00Sob.: 8:00-11:00
Kraśnik, ul. Lubelska 56A Pon.-Pt: 7:00-11:30Sob.: 8:00-11:00
Krasnystaw, ul. Czysta 3 Pon.-Pt: 7:00-13:00Sob.: 7:30-10:30
Lublin, ul. Koncertowa 4D Pon.-Pt: 7:00-19:00Sob.: 7:00-13:00
Lublin, ul. Orkana 7 Pon.-Pt: 7:00-19:00Sob.: 7:00-13:00
Lublin, ul. Radziwiłłowska 5 Pon.-Pt: 7:00-19:00Sob.: 8:00-12:00
Lublin, ul. Zwycięska 6A Pon.-Pt: 7:00-19:00Sob.: 7:00-13:00
Zamość, ul. Pocztowa 3 Pon.-Pt: 7:00-12:00Sob.: 7:00-10:30

Materiał: Wymaz

Cena badania: 140 PLN

Czas oczekiwania na wynik: wynik do 10 dni roboczych

Rezerwacja:

 • Przygotowanie do badania
Ogólne:
 • Do pobranego materiału należy dołączyć formularz:
  Zgoda na badanie genetyczne HPV z cytologii płynnej (do pobrania na stronie www.luxmedlublin.pl - Dla Pacjenta - Niezbędnik Pacjenta - Druki do pobrania).
 • Środki nawilżające, produkty do higieny intymnej, żele antykoncepcyjne (za wyjątkiem żelu o nazwie Advantage - S ® Bioadhesive Contraceptive Gel) nie zakłócają działania testu.
Szczegółowe dla kobiet:
 • Badania nie należy wykonywać:
  - podczas miesiączki,
  - podczas leczenia antybiotykami,
  - podczas leczenia preparatami dopochwowymi (globulki, kremy),
  - gdy stosowane są irygacje,
  - w ciągu 48 godzin od ostatniego stosunku płciowego.
  W dniu badania należy umyć okolicę narządów płciowych nie stosując mydła i żeli do higieny intymnej.
  Jeśli stosowane było leczenie, zaleca się 3-5 dniową przerwę pomiędzy zakończeniem leczenia, a wykonaniem testu.
 • Badanie HPV można wykonać do 4 tygodni od pobrania materiału na cytologię płynną.
 • Materiałem do badania u kobiet jest wymaz z szyjki macicy.
  Kobiety nie powinny stosować zabiegów higienicznych z użyciem środków odkażających oraz dopochwowych preparatów leczniczych oraz powinny powstrzymać się od kontaktów seksualnych na 3 dni przed badaniem.
  Ponadto w dniu badania okolice narządów płciowych należy umyć bez użycia mydła i żelów.
Szczegółowe dla mężczyzn:
 • Materiałem do badań jest wymaz z rowka zażołędnego.
  Jeśli stosowane było leczenie, zaleca się 3-5 dniową przerwę pomiędzy zakończeniem leczenia, a wykonaniem testu.
  Przed pobraniem materiału do badania:
  - nie należy stosować antybiotykow, sterydow, kremów leczniczych,
  - nie należy myć genitaliów przez co najmniej 48 godzin (dla zwiększenia skuteczności detekcji wirusa zalecane 72 godziny),
  - nie wspołżyć przez co najmniej 24 godziny.
 • Ważne
Próbki przyniesione z zewnątrz nie są przyjmowane do badania. Konieczne dołączenie dokumentu- „Skierowanie i zgoda na badanie gentyczne(HPV,Chlamydia trachomatis) LUXMED. Dostępny w Niezbędniku Pacjenta-Druki do pobrania.
 • Opis
Badanie ma na celu wykrycie obecności DNA wysokoonkogennych typów wirusa HPV. Wykonywane jest metodą reakcji łańcuchowej polimerazy( PCR) w czasie rzeczywistym( Rael Time PCR).
W teście wykrywa się DNA wirusa HPV typ 16 i 18, 45 oraz 11 genotypów z grupy o wysokim potencjale onkogennym tj.: 31,33,3539,51,52,56,58,59,66,68, bez ich genotypowania.
Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu wielu chorób. W większości przypadków jest przyczyną łagodnych patologii, jednakże niektóre genotypy powodują transformację nowotworową związaną z powstawaniem raka i stanow przedrakowych. Szczegolnie istotną rolę wirus HPV odgrywa w rozwoju raka szyjki macicy u kobiet.
Dane epidemiologiczne wskazują, ze rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym złośliwym nowotworem u kobiet.
Z danych statystycznych wynika, ze ok. 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. U 80% przypadków wirus zwykle ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, jednak forma przewlekła dotyczy 20 % kobiet. Pośród tej grupy utrzymujące się zakażenie wywołane wirusem HPV, prawie 7-mio krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Nowotwór szyjki macicy dotyczy głownie kobiet od 40 do 60 roku życia, choć może wystąpić również dużo wcześniej. W związku z czym badaniu powinna się poddać każda kobieta w wieku od 15 do 64 roku życia. . W krajach, w których wdrożono powszechne systemy badań przesiewowych ukierunkowanych na wykrywanie zakażeń HPV oraz wykrywanie raka szyjki macicy, śmiertelność z powodu raka szyjki macicy spadła o kilkadziesiąt procent.
Często prowadzone badanie cytologiczne jest prostą i skuteczną metodą przesiewową, ale nie wykrywa wszystkich przypadków raka szyjki macicy a zwłaszcza stanów przedrakowych, nie wykrywa również samego zakażenia HPV, z czym wiąże się możliwość odpowiednio wczesnej prewencji.
Patologie wywoływane przez ludzkiego wirusa Papilloma to:
- zmiany skórne ( brodawki, ungualsquamouscell carcinoma )
- zmiany zlokalizowane na błonach śluzowych ( brodawki w drogach oddechowych, brodawczakowatość krtani, rak krtani, rak spojówek, rak jamy ustnej, rak przełyku )
- zmiany narządów płciowych i odbytu ( kłykciny kończyste, choroba Bowena, śródnabłonkowaneoplazja, rak sromu, rak pochwy, rak szyjki macicy, rak odbytu).
Wczesna i dokładna identyfikacja wirusa HPV (typów zarówno wysoko jak i niskoonkogennych) umożliwia prawidłowe leczenie i profilaktykę choroby. Zakażenie którymkolwiek z wysokoonkogennych typów wirusa HPV stwarza wysokie ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.
 • Opracowanie i przygotowanie materiału Pokaż
Rozpocznij rozmowę