Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
EN
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania i zabiegi » Pozostałe Badania i Zabiegi » Kolposkopia z konsultacją ginekologiczną
Dostosuj czcionkę: A A A

Pozostałe Badania i Zabiegi

Kolposkopia z konsultacją ginekologiczną

  • Lublin, ul. Zwycięska 6A

  • Lublin, ul. Koncertowa 4D

Informacje o badaniu
Rezerwacja terminu
Wymagana - e-rezerwacja
Skierowanie
Wymagana kwalifikacja u lekarza wykonującego badanie
Przedział wiekowy
W zależności od lekarza - proszę sprawdzić szczegóły w informacjach o lekarzu w module e-Rezerwacja
Czas oczekiwania na wynik
Wynik dostępny bezpośrednio po badaniu. Wynik ewentualnej analizy histopatologicznej do 21 dni roboczych.
Przygotowanie
  • W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, dokonywać irygacji dopochwowych, poddawać się badaniu ginekologicznemu oraz USG transwaginalnemu.
  • Kolposkopii nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego, najlepiej wykonać badanie po miesiączce.
  • Wskazane jest, aby Pacjentka zgłosiła się na wykonanie badania z aktualnym wynikiem badania cytologicznego z zaleceniem kolposkopii (nie starszy niż pół roku).
Opis badania
Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu tarczy szyjki macicy, ujścia zewnętrznego kanału szyjki, pochwy oraz sromu przy pomocy kolposkopu - urządzenia z zestawem optycznym. Jest to narzędzie powiększające od 4-50 razy obraz. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych.
Przebieg badania: Do pochwy wprowadza się wziernik rozszerzający jej ściany. Lekarz ogląda tarczę szyjki macicy w kolposkopie. Szyjkę macicy przemywa się rozcieńczonym roztworem kwasu octowego i płynu Lugola. Jeżeli obraz kolposkopii jest nieprawidłowy, lekarz z miejsc podejrzanych pobiera za dodatkową opłatą tkanki do badania histopatologicznego. Po badaniu może wystąpić niewielkie krwawienie, ale powrót do normalnej aktywności jest natychmiastowy. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.
Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić wstępne rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące dalszego postępowania. Umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne, może być wykonywane nawet, jeśli Pacjentka jest w ciąży.
Przeciwskazania:
Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

Drukuj przygotowanie

Rozpocznij rozmowę