Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
EN
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Artykuły
Dostosuj czcionkę: A A A
Artykuły

Zmiany skórne bez skalpela

Zauważamy je zwłaszcza zimą. Mają niekiedy kolor zbliżony do barwy skóry, czasami jasnobrunatny, aż do bardzo ciemnego. Ich powierzchnia może być gładka, brodawkowata, czasami są płaskie lub wypukłe, a nawet uszypułkowane.

Prawie każdy człowiek, zwłaszcza w dorosłym i starszym wieku, może zauważyć u siebie takie zmiany na skórze. Powstają najczęściej na skutek działania promieni słonecznych. Mogą być one różnie zlokalizowane, przeważnie na twarzy i ramionach Większość z nich ma charakter łagodny, ale taką pewność dać nam może tylko doświadczone oko dermatologa i obejrzenie zmiany pod dermatoskopem.

Kłopotem kosmetycznym dla wielu osób są łuszczące się plamy, pojawiające się w miejscach narażonych na długotrwałe działanie słońca. Często są zrogowaciałe, sprawiają wrażenie powstałego strupka. Są one na tyle niebezpieczne, że pozostawione bez leczenia, mogą po latach przekształcić się w raka nabłonkowego skóry.

Wczesne usunięcie zmiany w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie.

Na szczęście nie musimy od razu myśleć o skalpelu chirurgicznym. Dzisiejsze metody pozwalają na nieinwazyjne, bezbolesne, a co najważniejsze skuteczne usunięcie zmian.

Kriochirurgia

W celu miejscowego niszczenia chorych tkanek, poprzez ich zamrażanie, stosuje się tzw. krioterapię. Do zabiegu wykorzystywany jest podtlenek azotu, którego temperatura wrzenia wynosi -95oC. Zaletą takiego leczenia jest, przede wszystkim, bezbolesność. Pacjent może odczuwać jedynie pieczenie, który zwykle ustępuje po 5-10 minutach. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, czasami powstaje pęcherzyk, który goi się około 2 tygodni.

Zabieg jest krótki, bezpieczny, można go wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Najlepiej zrobić to w okresie zimowym, ponieważ po zabiegu, przez pewien czas należy unikać ekspozycji na słońce.

Elektrochirurgia

To ważna metoda wykorzystywana w dermatologii do usuwania zmian skórnych. Jak sama nazwa wskazuje, oparta jest ona na zastosowaniu prądu elektrycznego. Większość osób, z pewnością na samą myśl, że przy zabiegu wykorzystywany jest prąd, ogarnia przerażenie. Niepokój jest jednak zupełnie bezpodstawny.

Elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Wytworzone ciepło powoduje ścięcie białek (koagulację) znajdujących się w tkance. Zabieg nie należy do bolesnych, jednak przy licznych zmianach, dużych bądź zlokalizowanych w miejscach szczególnie wrażliwych stosowane jest znieczulenie miejscowe. Może to być na przykład krem nakładany kilkanaście minut przed zabiegiem lub znieczulający zastrzyk podskórny.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, zaczerwienienie skóry lub delikatny ból. W miejscu usuniętej zmiany pojawia się mały strupek, który goi się w ciągu kilku dni. Oczywiście, trzeba pamiętać, by samemu nie zdrapywać powstałych strupków, ponieważ może to prowadzić do utworzenia się blizny.

Gabinety dermatologiczne CM Luxmed wyposażone są w profesjonalną aparaturę służącą do przeprowadzania zabiegów kriochirurgicznych oraz elektrochirurgicznych. Decyzję dotyczącą sposobu leczenia zmiany skórnej zawsze podejmuje lekarz.


Rozpocznij rozmowę