Holter EKG

Rezerwacja terminu: Wymagana

Skierowanie: Nie jest wymagane

Przedzia艂 wiekowy: Pacjenci od 2 roku 偶ycia

Czas oczekiwania na wynik: Wynik do odbioru do 7 dni roboczych od zdj臋cia holtera.

Cennik

Zamo艣膰

Holter EKG


Kra艣nik

Holter EKG


Bi艂goraj

Holter EKG


Che艂m

Holter EKG


Krasnystaw

Holter EKG


Lublin

Holter EKG


Przygotowanie

  • Przed badaniem nie nale偶y smarowa膰 sk贸ry kremami, ma艣ciami – sk贸ra powinna by膰 czysta, sucha i odt艂uszczona.
  • Urz膮dzenia nie wolno moczy膰 i wyjmowa膰 z futera艂u.
  • Zaleca si臋 lu藕ne ubranie, aparat mo偶na przypi膮膰 do paska u spodni lub nosi膰 na pasku zawieszonym na szyi.
  • W trakcie badania nale偶y ograniczy膰 korzystanie z telefonu kom贸rkowego oraz innych urz膮dze艅 elektronicznych, gdy偶 mog膮 spowodowa膰 wyst膮pienie artefakt贸w, czyli zak艂贸ce艅 w zapisie EKG.

Opis badania

Badanie Holter EKG (inaczej nazywane dobowym badaniem pracy serca) polega na monitorowaniu pracy serca przez 24, 48 i 72 godziny. Pozwala oceni膰 prac臋 serca nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynno艣ci. Umo偶liwia ocen臋 nier贸wnego, zbyt szybkiego lub zbyt wolnego bicia serca, pojawiaj膮cego si臋 o r贸偶nych porach dnia i nocy, a tak偶e mo偶e wykry膰 niedokrwienie mi臋艣nia sercowego. Cz臋sto badanie umo偶liwia powi膮zanie objaw贸w odczuwanych przez pacjenta (takich jak zawroty g艂owy, uczucie ko艂atania serca, duszno艣膰, b贸l w klatce piersiowej) ze zmianami w EKG. Badanie wykonywane jest te偶 w celu potwierdzenia/wykluczenia kardiologicznych przyczyn omdle艅 lub zas艂abni臋膰. Badaniem metod膮 Holtera mo偶na wykry膰 napadowe, kr贸tkotrwa艂e zaburzenia rytmu serca, kt贸re mog膮 by膰 niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala lekarzowi znale藕膰 zwi膮zek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego prac膮 serca.

Elektrody s膮 umiejscowione na klatce piersiowej, a kable od nich s膮 pod艂膮czone do ma艂ego, przeno艣nego urz膮dzenia, kt贸re rejestruje zapis EKG. Pacjent ma zak艂adany specjalny aparat wa偶膮cy ok. 0,5 kg, kt贸ry noszony jest na pasku. Rejestratora nie zdejmuje si臋 w czasie snu. Po zako艅czeniu badania lekarz analizuje zapis badania. Podczas badania pacjent nie powinien ogranicza膰 codziennej aktywno艣ci fizycznej. Czynno艣膰 serca powinna by膰 rejestrowana podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynno艣ci domowe, aktywny wypoczynek, sen).
Badanie nie jest wykonywane w celu oceny pracy serca w trakcie ekstremalnego wysi艂ku, jakim s膮 intensywne 膰wiczenia fizyczne.

Badanie metod膮 Holtera jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszaj膮cym tkanek cia艂a. Jest badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sob膮 偶adnego ryzyka.

Wskazania

  • niewydolno艣膰 kr膮偶enia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • stan po zawale serca.

Przeciwskazania

  • sporadycznie choroby sk贸ry uniemo偶liwiaj膮ce przyklejenie elektrod.