EMG – badanie mięśni metodą igłową (3 mięśnie)

Rezerwacja terminu: Wymagana

Skierowanie: Wymagane

Przedział wiekowy: W zależności od lekarza – proszę sprawdzić szczegóły w wizytówce lekarza

Czas oczekiwania na wynik: Wynik dostępny bezpośrednio po badaniu.

Cennik

Lublin
  • EMG – badanie mięśni metodą igłową (3 mięśnie)


Przygotowanie

  • W dniu badania nie powinno się przyjmować leków przeciwbólowych.
  • Należy zabrać ze sobą wyniki dotychczas wykonanych badań obrazowych, neurofizjologicznych, laboratoryjnych, jeśli były wykonywane.

Opis badania

Elektromiografia EMG to badanie połączeń nerwowo-mięśniowych w zaburzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Wstępem do badania EMG jest badanie Elektroneurograficzne (ENG). Badanie ENG wykonuje się w celu określenia czy występuje uszkodzenie nerwu lub nerwów obwodowych rąk lub nóg w przypadku ich bólu, osłabienia, uczucia pieczenia, mrowienia. Badanie określa również w którym miejscu nerw/nerwy są uszkodzone. Uzupełnieniem badania ENG jest badanie EMG. W badaniu EMG badane są również mięśnie, jeśli podejrzewana jest ich choroba, objawiająca się najczęściej bólem, osłabieniem, zanikiem mięśni.

Podczas ENG – elektrody nakleja się na skórę. Czasem konieczne jest wykonanie badania z użyciem jednorazowej igły. Podczas EMG elektrodę igłową wprowadza się do ciała pacjenta w okolicę badanego nerwu, która rejestruje czynność mięśnia podczas spoczynku, dowolnego ruchu oraz wysiłku maksymalnego.

Przeciwskazania

  • wszczepiony elektryczny rozrusznik serca,
  • elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka),
  • elementy metalowe w badanej okolicy ciała np. endoprotezy.