Inhalacje laryngologiczne

Rezerwacja terminu: Wymagana

Skierowanie: Bezwzgl臋dnie wymagane

Przedzia艂 wiekowy: Pacjenci powy偶ej 4 roku 偶ycia, kt贸rzy potrafi膮 wsp贸艂pracowa膰 z osob膮 przeprowadzaj膮c膮 badanie

Cennik

Lublin

Inhalacje laryngologiczne


Przygotowanie

  • Na inhalacje nale偶y zg艂osi膰 si臋 z w艂asnym lekiem oraz skierowaniem/ pisemnym zaleceniem od lekarza.
    Na skierowaniu/ zaleceniu wymagana jest informacja o dawkowaniu leku, kt贸ry ma by膰 podany podczas inhalacji.
  • Wskazane jest zabranie ze sob膮 wody do picia lub innego niegazowanego napoju oraz s艂omki (u艂atwia ona prze艂ykanie w trakcie trwania inhalacji).

Opis badania

Inhalacje laryngologiczne (lecznicze) stosowane do leczenia chor贸b ucha 艣rodkowego, tr膮bki Eustachiusza, zatok przynosowych a w szczeg贸lno艣ci upo艣ledzonej dro偶no艣ci tr膮bki s艂uchowej.
Inhalator pneumatyczny ma mo偶liwo艣膰 wytwarzania wibroaerozolu, czyli aerozolu wzbogaconego o dodatkow膮 energi臋 pochodz膮c膮 z na艂o偶enia na艅 fali akustycznej i podawania go pod kr贸tkotrwa艂ym nadci艣nieniem. Dzi臋ki temu nadci艣nieniu aerozol penetruje do ucha 艣rodkowego poprzez tr膮bk臋 s艂uchow膮 Eustachiusza i do zatok nawet poprzez otwory o upo艣ledzonej dro偶no艣ci. W inhalatorze nadci艣nienie regulowane jest automatycznie poprzez prze艂ykanie. Czynno艣膰 prze艂ykania powoduje otwarcie uj艣cia tr膮bki s艂uchowej z jednoczesnym zamkni臋ciem jamy nosowej poprzez uniesienie podniebienia mi臋kkiego. Przez odpowiedni膮 ko艅c贸wk臋 nosow膮 inhalatora nadci艣nienie wt艂acza wibroaerozol do tr膮bki s艂uchowej i ucha 艣rodkowego. Powtarzanie tego procesu powoduje naturaln膮 fizjoterapi臋 tr膮bki.
Zabiegi s膮 bezbolesne i bezpieczne.

Zaleca si臋 stosowa膰 inhalacje w seriach po 10 zabieg贸w, 2-3 razy w tygodniu, mo偶na te偶 wykonywa膰 je codziennie wed艂ug wskaza艅 lekarza. Inhalacje mo偶na powtarza膰 2-3 razy w roku, zw艂aszcza w stanach przewlek艂ych.

Wskazania

Inhalacje maj膮 zastosowanie:

  • przy leczeniu zaburze艅 dro偶no艣ci tr膮bek s艂uchowych,
  • przy leczeniu przewlek艂ych zapale艅 zatok u dzieci i doros艂ych,
  • jako alternatywa leczenia operacyjnego u dzieci adenotomii i drena偶u ucha 艣rodkowego.

Przeciwskazania

  • gor膮czka, g臋sty katar.