Kolonoskopia
Skierowanie: Wskazane, ale nie jest bezwzględnie wymagane
Przedział wiekowy: W zależności od lekarza – proszę sprawdzić szczegóły w wizytówce lekarza
Czas oczekiwania na wynik: Wynik dostępny bezpośrednio po badaniu. Wynik ewentualnej analizy histopatologicznej do 21 dni roboczych.
Cennik
Kolonoskopia
Podczas badania/zabiegu może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych procedur medycznych, które są dodatkowo płatne:
-
Badanie histopatologiczne (1 wycinek)80zł
-
Badanie immunohistochemiczne (1 odczyn)90zł
-
Usunięcie polipa (1 polip)200zł
Ważne
Przygotowanie
- W ciągu trzech dni przed badaniem nie należy spożywać żadnych pokarmów, zawierających drobne pestki (np.: winogrona, kiwi, truskawki, maliny, arbuzy, jagody, pomidory itp.), pokarmów z makiem i kapustą, siemienia lnianego, chleba razowego.
- Jeśli ktoś przyjmuje preparaty żelaza należy je odstawić 2 dni przed badaniem.
- Sposób przygotowania jest uzależniony od planowanej godziny badania oraz od preparatu przeczyszczającego – preparat należy zakupić w aptece (lek wydawany na receptę).
- Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną i wodą.
- W razie wystąpienia nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów.
- W przeddzień i w dniu badania należy przyjąć konieczne leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. leki „nasercowe”, „na ciśnienie”). Jeśli macie Państwo cukrzycę, proszę wcześniej ustalić z diabetologiem dawki leków i insuliny.
- W przypadku przyjmowania leków przeciwkrzepliwych wszelkie zmiany należy ustalić z lekarzem kierującym na badanie lub prowadzącym pacjenta w poradni.
- Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą lub mieć możliwość, żeby osoba towarzysząca odebrała Panią/Pana po badaniu.
- Można zabrać ze sobą posiłek, który będzie można spożyć po badaniu.
- Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać.
- W trakcie badania lekarz może podjąć decyzję o konieczności pobrania wycinków celem oceny histopatologicznej i ewentualnej dalszej diagnostyki immunohistochemicznej (analiza histopatologiczna i immunohistochemiczna jest dodatkowo płatna).
- W razie pytań, prosimy dzwonić na nr 81 538 54 29 lub 81 532 37 11. Koniecznie prosimy także o powiadomienie nas, jeśli zrezygnujecie Państwo z badania.
Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym z anestezjologiem:
- Zapotrzebowanie na badanie w znieczuleniu ogólnym z anestezjologiem należy zgłaszać w momencie zapisu na badanie!
- Znieczulenie z anestezjologiem jest opcją dodatkowo płatną.
- Należy powstrzymać się od picia na 4 godziny przed badaniem z anestezjologiem.
- Przed badaniem w znieczuleniu nie ma konieczności zmywania lakieru z paznokci ani ściągania hybrydy/paznokci żelowych.
- Pacjent na badanie powinien zgłosić się około 30 minut przed zaplanowaną godziną badania.
Przed badaniem wypełniana jest ankieta o stanie zdrowia Pacjenta oraz anestezjolog podejmuje decyzję o możliwości podania znieczulenia. - Po badaniu Pacjent pozostaje w CM Luxmed przez około godzinę.
- Na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą lub mieć możliwość, żeby osoba towarzysząca odebrała Pacjenta po badaniu.
- W domu Pacjent powinien mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej do rana następnego dnia.
- Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi.
FORTRANS
- W przeddzień badania można zjeść lekkostrawne śniadanie, w porze obiadowej klarowną zupę (bulion bez dodatków, a szczególnie tłuszczu!).
- Zasadą jest, żeby preparat do oczyszczania przyjąć w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W rozpisce podano godziny wypicia kolejnych porcji.
- Na kilkanaście godzin przed planowanym badaniem (godziny podane w rozpisce poniżej) prosimy przyjąć pierwszą porcję preparatu. Naturalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną.
- W czasie oczyszczania jelita prosimy w miarę możliwości o normalną aktywność i poruszanie się.
- Po kilkugodzinnej przerwie (godziny podane w rozpisce poniżej) prosimy przygotować i wypić drugą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą nadal liczne wypróżnienia treścią płynną.
- Ostatni wodnisty stolec pojawi się prawdopodobnie w ciągu 2-3 godzin od zakończenia picia drugiej dawki. Prosimy uwzględnić to planując przyjazd do placówki.
- Optymalnie jest zakończyć picie płynów 4 godziny przed badaniem. W przypadku, gdy przyjedziecie Państwo do placówki z daleka środkami komunikacji publicznej i podróż zajmie wiele godzin, prosimy zacząć oczyszczanie jelit 1-2 godziny wcześniej, tak by skończyć oczyszczanie jelita 5-6 godzin przed badaniem.
- Prosimy nie stosować leków przeciwbiegunkowych w czasie i po oczyszczaniu jelita.
- Preparat do oczyszczania jelit należy rozpuścić w niegazowanej wodzie lub innym, przejrzystym płynie. Oprócz wody do picia dozwolone są: klarowne soki, przejrzyste niegazowane napoje, słaba herbata, kawa lekka bez fusów i mleka, czysty warzywny bulion (bez tłuszczu).
- W razie wystąpienia nudności prosimy nieco zwolnić tempo wypijanych płynów.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
O określonej godzinie (patrz rozpiska) należy rozpuścić 2 saszetki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać sok z cytryny bez pestek lub klarowny sok z jabłek) i wypić przygotowany płyn w ciągu 2 godzin (co 15 minut szklankę). W godzinach późniejszych pozostałe 2 litry (patrz rozpiska). Przed wypiciem każdego litra roztworu należy połknąć 1 saszetkę Espumisan Easy. Po wypiciu Fortrans można pić niegazowanę wodę i inny przejrzysty niegazowany płyn. Picie płynów należy zakończyć na 4 godz. przed badaniem.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 08:00 – 08:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 20:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 02:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 09:00 – 09:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 03:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 10:00 – 10:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 04:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 11:00 – 11:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 05:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 12:00 – 12:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 06:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 13:00 – 13:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 07:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 14:00 – 14:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 08:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 15:00 – 15:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 21:00 poprzedniego dnia, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 09:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 16:00 – 16:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 06:00 w dniu badania, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 10:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 17:00 – 17:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 07:00 w dniu badania, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 11:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 18:00 – 18:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 08:00 w dniu badania, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 12:00 w dniu badania.
- Jeśli planowaną godziną badania jest 19:00 – 19:59, wówczas pierwszą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 09:00 w dniu badania, a drugą dawkę Fortransu (2 litry) należy przyjąć o godzinie 13:00 w dniu badania.
* Na badania należy zgłosić się z osobą towarzyszacą. Jeśli przyjedziecie Państwo własnym samochodem, wówczas prosimy zabrać drugiego kierowcę – nie należy prowadzić samochodu po badaniu.
Jeśli korzystacie Państwo z okularów do czytania, prosimy je zabrać ze sobą – będzie potrzeba wypełnić ankietę i zgodę na badanie. Jeśli była kiedyś wykonywana kolonoskopia prosimy zabrać jej opis.
* Nie wolno modyfikować zaleceń dotyczących przygotowania, należy stosować preparaty zgodnie z instrukcją.
* W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem (81) 538 54 29 lub (81) 532 37 11
Uwaga!!! Jeśli badanie będzie wykonywane w znieczuleniu ogólnym dożylnym nie wolno spożywać żadnego płynu ani żuć gumy przez 4 godziny przed badaniem!!!
CITRAFLEET
Przygotowanie dwudniowe – jeśli badanie będzie wykonane do godziny 10:00 (początek badania)
W dniu poprzedzającym badanie można zjeść „lekkie” śniadanie. Nie wolno jeść obiadu. Do momentu badania trzeba pozostać na czczo. Należy spożywać duże ilości wody niegazowanej/ przegotowanej i zastosować środki przeczyszczające wg instrukcji.
Preparat do przygotowania CitraFleet- 2 saszetki
Dawka 1 – należy przyjąć o 20.00 na dzień przed przeprowadzeniem badania:
- Krok 1 – Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml).
- Krok 2 – Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Zawiesina będzie mętna.
- Krok 3 – po wypiciu mieszaniny wypić dodatkowo 2 litry klarownego płynu (wody niegazowanej) w ciągu 2 godzin, co 15 minut szklanka!!
Dawka 2 – należy przyjąć o 24.00 na dzień przed przeprowadzeniem badania:
- Krok 1 – Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml).
- Krok 2 – Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Zawiesina będzie mętna.
- Krok 3 – po wypiciu mieszaniny wypić dodatkowo 2 litry klarownego płynu (wody niegazowanej) w ciągu 2 godzin, co 15 minut szklanka!!
Przygotowanie dwudniowe – jeśli badanie będzie wykonane po godzinie 10:01
W dniu poprzedzającym badanie można zjeść normalne śniadanie. Nie wolno jeść obiadu. Do momentu badania trzeba pozostać na czczo. Należy spożywać duże ilości wody niegazowanej/przegotowanej i zastosować środki przeczyszczające wg instrukcji.
Preparat CitraFleet – 2 saszetki
Dawka 1 – należy przyjąć pomiędzy godziną 20.00 a 22.00 na dzień przed przeprowadzeniem badania lub zabiegu:
- Krok 1 – Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml).
- Krok 2 – Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Zawiesina będzie mętna.
- Krok 3 – po wypiciu mieszaniny wypić dodatkowo 2 litry klarownego płynu (wody niegazowanej) w ciągu 2 godzin – co 15 minut szklanka!!
Dawka 2 – należy przyjąć 6 godzin przed badaniem, kończymy picie 4 godziny przed badaniem
- Krok 1 – Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml).
- Krok 2 – Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Zawiesina będzie mętna.
- Krok 3 – po wypiciu mieszaniny wypić dodatkowo 2 litry klarownego płynu (wody niegazowanej) w ciągu 2 godzin- co 15 minut szklanka!!
Np. Badanie o godzinie 11 – dawka druga o 5 rano (11-6=5), płyny pijemy do 7 rano.
Np. Badanie o godzinie 17 – dawka druga o godzinie 11 (17-6=11), płyny pijemy do 13.
Jeśli Pacjent ma przed sobą dłuższą podróż wówczas można zacząć pić drugą dawkę 7 godzin przed i skończyć 5 godzin przed badaniem.
Uwaga!!! Jeśli badanie będzie wykonywane w znieczuleniu ogólnym dożylnym nie wolno spożywać żadnego płynu ani żuć gumy przez 4 godziny przed badaniem!!!
Opis badania
Badanie pozwala na dokładną ocenę śluzówki dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania jest możliwość za dodatkową opłatą pobrania wycinka do badania histopatologicznego lub usunięcia polipa (polipektomia). Moment pobierania materiału nie jest odczuwany przez chorego. Badanie jest zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów i rzadko powoduje silne dolegliwości bólowe.
Wskazania
- wykrycie źródła krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
- usunięcie polipów (polipektomia),
- przewlekłe biegunki lub zaparcia,
- diagnostyka chorób nowotworowych,
- zapalenie jelita,
- bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,
- jako profilaktyka raka jelita grubego.
Przeciwskazania
- podejrzenie niedrożności jelit (w takiej sytuacji pacjent powinien zgłosić się na izbę przyjęć),
- przyjmowanie antybiotyków – antybiotyki mogą zaburzać obraz badania, pacjent może wykonać badanie co najmniej 5 dni po odstawieniu antybiotyków.