Krew utajona w kale (ilościowo) metodą FIT OC

Materiał: Kał
Cena badania: 55 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 7 dni roboczych
Rezerwacja:

  • Sprawdź, godziny pracy punktu pobrań oraz gdzie wymagana jest rezerwacja terminu.

Kup w e-Rezerwacji »Sprawdź punkty pobrań »

Przygotowanie do badania

Ogólne

  • Do czasu dostarczenia kału do punktu pobrań, zakręcony pojemnik z pobranym materiałem należy przechowywać w chłodnym miejscu,ale nie dłużej niż 2 dni.
  • Materiałem do badań jest świeża próbka kału (wielkości orzecha laskowego)wraz z fragmentami z widoczną krwią, śluzem lub ropą (jeśli są obecne w kale).
  • Pojemnik z pobranym materiałem należy podpisać.

Ważne

Nie jest wymagana dieta bezmięsna, gdyż w badaniu wykrywana jest tylko hemoglobina ludzka.
Badania nie wykonuje się podczas menstruacji (minimum 3 dni po jej zakończeniu).
Na około 3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od zabiegów stomatologicznych( możliwość połknięcia krwi) oraz odstawić aspirynę.

Opis

FIT OC to innowacyjny test immunochemiczny do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale (Quantitative Faecal Immunochemical Tests). Badanie to pomaga w diagnostyce krwawień z odbytu o niewiadomej przyczynie oraz w diagnostyce chorób związanych z zaburzeniami w obrębie układu trawiennego. Jest testem zalecanym we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Każdego roku diagnozowanych jest 12-15 tysięcy pacjentów. Rak jelita grubego wykryty w początkowej fazie rozwoju jest w pełni uleczalny..

Najczęściej występującymi objawami w przypadku tej choroby są bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, zaburzenia wypróżniania, nudności, obecność krwi w kale, spadek masy ciała.

Ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu rośnie wraz z wiekiem. Zapadają na niego najczęściej osoby między 50 a 60 rokiem życia. Na rozwój raka jelita grubego wpływa nieprawidłowa dieta z dużą ilością tłuszczu, uboga w warzywa i owoce, otyłość, brak aktywności, przewlekłe zapalenie jelit.
W około 10% przypadków występują predyspozycje dziedziczne do zachorowania. Niezależnie jednak od podłoża wystąpienia choroby, najważniejsze jest jej wczesne wykrycie.

Nawet w przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości przynajmniej raz w roku powinno się wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale wykorzystując metody ilościowe o dużej swoistości i czułości takie jak testy FIT OC-SENSOR.

Opracowanie i przygotowanie materiału (dotyczy tylko kontrahentów)

Podaj jednorazowy kod:Pokaż