zemsta faraona

Biegunka podróżnych – jak przygotować się do wyjazdu?

Może dopaść każdego! Ciebie też! Podróżujesz? Czy wiesz, że nawet do 70% podróżnych zapada na infekcję przewodu pokarmowego podczas wymarzonych wakacji. Jak jej uniknąć? Na co zwrócić uwagę, by podróżować bezpiecznie? O tym przeczytasz w artykule. Dowiesz się też w jakim regionie geograficznym ryzyko zachorowania jest największe.

Jakie są przyczyny biegunki podróżnych?

Biegunka podróżnych jest częstą przypadłością osób udających się do egzotycznych krajów – afrykańskich, śródziemnomorskich, południowoamerykańskich czy azjatyckich. Występują tam groźne enterotoksyczne szczepy bakterii, takich jak E. coli, Campylobacter, Shigella, Salmonella, pałeczka duru brzusznego czy przecinkowiec cholery. Do zakażenia dochodzi przez spożycie skażonej żywności lub wody.  Biegunka trwa zwykle od 3 do 7 dni, a jej intensywność zależy od predyspozycji indywidualnych osoby i jej stanu zdrowia. Szczególnie na zakażenie powinny uważać osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i osoby przewlekle chore. 

Pierwsze objawy biegunki podróżnych to luźne stolce, nudności i wymioty, kurczowe bóle brzucha, które nasilają się w ciągu kilku godzin.

Do innych objawów  w zależności od etiologii należą:

 • dreszcze, gorączka,
 • wysypka,
 • stolce z domieszką krwi,
 • bóle okolicy krzyżowej i bóle wielostawowe.

Jak leczyć biegunkę podróżnych?

Leczenie biegunki podróżnych polega na przyjmowaniu leków przeciwbiegunkowych, przeciwwymiotnych i probiotycznych. Konieczne jest również uzupełnienie utraconej wody i elektrolitów przez organizm.  Poza wodą, może to być również gorzka herbata, mięta lub rumianek.

Jeśli występujące objawy będą miały ostry charakter lub dolegliwości wystąpią u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem. Dlatego warto przed podróżą zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, pokrywające koszty ewentualnego leczenia. Aby podróż zapisała się w pamięci tylko jako wspaniała przygoda, bez przykrych niespodzianek, warto przed nią skorzystać z konsultacji w Poradni Medycyny Podróży CM Luxmed .

Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

 1. Przed wyjazdem warto skorzystać z porady lekarza medycyny podróży, ten doradzi jak  wyposażyć podróżną apteczkę i radzić sobie z chorobą podczas wyjazdu. Warto zaopatrzyć się w preparaty probiotyczne, elektrolity, preparaty przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe.
 2. Warto też pamiętać, że przed niektórymi chorobami przewodu pokarmowego możemy ustrzec się dzięki szczepieniom ochronnym!
 3. Podczas wyjazdu używać wyłącznie wody butelkowanej (do mycia zębów i rąk również); unikać wody z kranu w każdej postaci (np. lodu w kostkach).
 4. Myć ręce przed każdym posiłkiem.
 5. Myć wszystkie owoce i warzywa, przed jedzeniem obierać je ze skórki.
 6. Nie spożywać niepasteryzowanych produktów mlecznych, unikać jedzenia lodów.
 7. Nie pić świeżo wyciśniętych soków.
 8. Uważać na produkty sprzedawane na targach i bazarach.

Ryzyko zachorowania a region geograficzny bądź państwo

WYSOKIE – Egipt, Turcja, Tunezja, Maroko

DUŻE – Bliski Wschód, Afryka, Ameryka Łacińska, południowa Azja 

ŚREDNIE – Europa Środkowa i Wschodnia, Bałkany, Rosja, Portugalia, Chiny, Izrael, RPA, wyspy Pacyfiku, Karaiby (część), Argentyna, Chile, Tajlandia

MAŁE – Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Europa Północna i Zachodnia, Kanada, USA

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.