Przygotuj-sie-do-ferii-zimowych-7-porad-na-zime

Przygotuj się do ferii zimowych 7 porad na zimę

Jeśli planujesz urlop i wyjazd na wczasy zimą, by cieszyć się wyjątkowym klimatem sportów zimowych, koniecznie przygotuj się do wyjazdu odpowiednio wcześniej. Szczególnym powodzeniem cieszą się ferie w górach, chętnie wyjeżdżamy również na zagraniczne wycieczki. Jednak obecnie wiąże się to z koniecznością spełnienia warunków opisanych na stronie MSZ oraz warunków wjazdowych do kraju docelowego.

Bez względu na to, czy ferie spędzisz w Polsce czy za granicą, przygotuj się odpowiednio, zadbaj o siebie i swoich najbliższych, by czas ferii był czasem odpoczynku.

Poniższe rady i wskazówki pomogą Ci!

  1. Dobry strój na wyjazd to podstawa, zwłaszcza podczas uprawiania zimowych sportów. Powinien być nieprzemakalny, gwarantujący ciepło i wygodę. Sprawdzi się zasada „na cebulkę”, ponieważ pozwoli dostosować warstwy ubioru do warunków:
  • bielizna termoaktywna,
  • skarpety- grubsze i wyższe niż standardowo,
  • bluza – zapewniająca izolację termiczną i cyrkulację powietrza i pary wodnej, odprowadzająca wilgoć od ciała,
  • spodnie i kurtka, najlepiej z membraną, która zapewni wodoodporność w trakcie aktywności,
  • rękawice (dwie pary – zewnętrzne, nieprzemakalne i drugie – do ocieplenia),
  • czapka, szalik lub chusta wielofunkcyjna,
  • buty trekkingowe.

Uprawiając „zwykłe” aktywności nie ubieraj się zbyt „ciepło”. Podczas pierwszych minut w ruchu powinieneś odczuwać lekki dyskomfort termiczny, który minie po kilku minutach, wraz ze wzrostem częstotliwości pracy serca.

2. Jeśli Twoje dziecko wyjeżdża na zimowisko – upewnij się, że na miejscu będzie wykwalifikowana kadra medyczna. Poinformuj o chorobach, jeśli dziecko na nie cierpi, o alergiach, przyjmowanych lekach. W walizce dziecka umieść apteczkę – leki przeciwbólowe, lód w sprayu, maść na stłuczenia, tabletki na gardło, środki opatrunkowe.

3.  Zadbaj o skórę – narażoną zimą na wiatr, chłód, niskie temperatury, reagującą suchością i napięciem, bardzo podatną na podrażnienia. Pamiętaj o jej intensywnym i regularnym nawilżaniu. Nawadniaj organizm i pij co najmniej 2 litry wody dziennie.

Zadbaj o:

– delikatną skórę warg – stosuj na przykład ochronne pomadki z woskiem pszczelim i tłuste kremy,
– skórę dłoni – ich podstawowa ochrona to przede wszystkim… rękawiczki; zwróć też szczególną uwagę na wybór odpowiedniego kremu do rąk, zastąp delikatne, nawilżające emulsje, gęstymi, natłuszczającymi balsamami,
– skórę twarzy – pamiętaj o delikatnym oczyszczaniu, chcąc zachować naturalny stan ochronnej powłoki, którą tworzy tzw. płaszcz wodno-lipidowy, unikaj gruboziarnistych, agresywnych peelingów i drażniących żeli, zaopatrz się w odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry krem,
– skórę całego ciała – warto zmienić balsam na odżywcze masło lub pielęgnacyjny olejek i regularnie złuszczać skórę, np. za pomocą peelingu opartego na olejowej bazie.

4. Pamiętaj, że promienie słoneczne działają na twoją skórę i oczy przez cały rok, stąd konieczność ochrony przed ich szkodliwym działaniem. Smaruj odsłoniętą skórę kremem z filtrem również jesienią i zimą, chroń oczy nosząc dobre okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

5. Zwróć uwagę na fakt, że ogrzewanie i klimatyzacja mogą pogorszyć stan skóry. Dodatkowo urządzenia – telefony, komputery, drukarki itp. zaburzają równowagę jonową powietrza. Przez to skóra staje się niejednokrotnie szorstka, poszarzała i sucha. Zadbaj o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza.  

6. Zadbaj o kondycję fizyczną – swoją i rodziny. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by każdy uczeń był aktywny fizycznie co najmniej 60 minut codziennie, wykonując różnorodny wysiłek: poranna gimnastyka, spacery, chodzenie po schodach, uprawianie sportów indywidualnych i grupowych, taniec. WHO rekomenduje, by osoby w wieku 18-64 lata przeznaczały przynajmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowaną aktywność fizyczną lub 75 minut na intensywne ćwiczenia.

7. Pomyśl o przyzwyczajeniu organizmu do zmiany temperatury. Hartowanie kojarzy się nam przede wszystkim z morsowaniem, ale są też inne sposoby adaptacji organizmu do zmiany temperatur. Najprostszą metodą jest przebywanie na świeżym powietrzu – można spacerować, biegać, uprawiać różne aktywności. Można też ćwiczyć w domu, ale przy otwartym oknie. Ważne, by pamiętać, że musimy być wtedy zdrowi.

I na koniec jedna ważna sprawa. Ferie to czas odpoczynku. Nie planuj na te dni nadrabiania zaległości czy nauki nowych rzeczy. Odpocznij!

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.