Leczenie boreliozy lublin

SEZON NA KLESZCZE – Kiedy są najbardziej aktywne?

Budzą lęk i przerażenie, choć są niewiele większe od główki szpilki, szczególnie gdy wracasz z wycieczki na łonie  natury czy zwykłego spaceru po lesie. Kleszcze, budzą się ze snu zimowego jak tylko zrobi się trochę cieplej, bezlitośnie atakując każdego kto wkroczy na ich teren. Czy osiągną swój cel? To zależy wyłącznie od Ciebie!

Jak możesz uchronić siebie i najbliższych przed kleszczami i chorobami odkleszczowymi? Lepiej zapobiegać niż leczyć, a pomoże Ci w tym poniższa solidna dawka wiedzy. 

Gdzie żyją kleszcze? Kiedy sie zaczyna sezon na kleszcze?

Zamieszkują one zazwyczaj tereny zielone – lasy, łąki, podmokłe zarośla, ale pasażera na gapę możesz złapać również na skwerze, w parku, a nawet w przydomowym ogródku. Ich aktywność zależy od temperatury otoczenia. Sezon na kleszcze rozpoczyna się zwykle na przełomie marca/kwietnia i  trwa do listopada. Długa i mroźna zima może znacznie ograniczyć ilość kleszczy i skutecznie opóźnić ich pojawienie się. W przeciwnym razie możemy spodziewać się kleszczy już zimą.

Jak się chronić przed kleszczami?

Jeśli nie chcesz rezygnować z przyjemności jaką daje obcowanie z naturą? Nie musisz. Kleszcze wkłuwają się przez skórę, dlatego ważne jest, aby idąc np. na grzyby do lasu, odpowiednio ją zasłonić. Ważny jest materiał. Kleszcze nie lubią syntetyków, pewnie podobnie jak Ty! Ale w tym przypadku warto się poświęcić i ubrać długie elastyczne spodnie, bluzę z polaru oraz buty szczelnie zasłaniające stopy. Idąc o krok dalej, powszechnie dostępna staje się odzież antykleszczowa, wykonana z materiałów specjalnie zaimpregnowanych. Tkanina zupełnie bezpieczna dla człowieka staje się śmiertelna dla kleszczy, komarów i innych insektów, które giną po kontakcie z nią.  

Zupełnie inaczej jak w modzie, kolor ubrania nie ma znaczenia. Kleszcze reagują na Twój zapach, dokładnie mówiąc zapach potu. Warto jednak założyć jasne ubranie, na którym przeciwnik nie będzie w stanie się ukryć.

Jeśli nie chcesz ubierać się w długie spodnie w upalny dzień wypróbuj jedne z wielu dostępnych środków odstraszających tzw. repelentów. Z naturalnych środków możesz wypróbować olejek, np. lawendowy czy goździkowy.  

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze żywią się krwią, dlatego są wyposażone w narząd gębowy przystosowany do ssania krwi, zaopatrzony w liczne ząbki ustawione przeciwnie do kierunku wkłucia, co umożliwia zakotwiczenie się kleszcza w skórze człowieka. W czasie ssania krwi, kleszcz wstrzykuje do tkanek osoby ślinę, z którą przedostają się drobnoustroje chorobotwórcze.

Ponieważ kleszcze przenoszą zarówno wirusy, bakterie, jak i pierwotniaki, to pełnią rolę wektorów licznych chorób określanych jako choroby odkleszczowe. Do głównych chorób przenoszonych przez kleszcze w Polsce należą: borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

borelioza
źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach

Kleszcz to nieduży pajęczak, ale kłopoty zdrowotne jakie może wywołać są naprawdę rozległe.

Borelioza

To wieloukładowa choroba wywołana krętkiem Borrelia burgdorferi.

Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, pozostaje zatem tylko profilaktyka, czyli zastosowanie skutecznych metod zapobiegających pokłuciu przez kleszcze.

W przypadku ukąszenia, wkłucia się kleszcza – usunięcie go, obserwacja miejsca i/lub wykonanie badania w kierunku zakażenia boreliozą. Choroba jest na tyle podstępna, że może ujawnić się po latach, często już zaawansowana, kiedy my nawet nie pamiętamy ukąszenia przez kleszcza. Twoją czujność wzbudzić powinny niecharakterystyczne symptomy, takie jak:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • bóle głowy i stawów,
  • stany zapalne stawów,
  • nieprawidłowa pracy serca.

Bolerioza w dłuższym okresie czasu może powodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia, a nawet stanowić poważne zagrożenie życia. Gdy podejrzewasz zakażenie boleriozą rozważ skonsultowanie tego ze specjalistą. W Poradni leczenia boleriozy CM Luxmed oferujemy kompleksowe diagnozowanie Boreliozy, przeprowadzenie rzadkich testów, ustalanie planów leczenia. Efekty konsultujesz na każdym etapie trwającego procesu leczenia boleriozy.

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Jest infekcją ogólnoustrojową wywoływaną przez wirus TBE przenoszony w trakcie ukąszenia przez zakażonego kleszcza.

Przed zachorowaniem na odkleszczowe zapalenie mózgu chroni szczepionka. Pełny cykl szczepienia składa się z 3 dawek podawanych w odstępach czasowych, zgodnie z zaleceniami producenta, po których uzyskuje się odporność na 3-5 lat.

W kontekście wyjazdów na urlopy i wakacje, ale też krótkich weekendowych wypadów za miasto na łono przyrody, warto rozważyć tę możliwość i uchronić siebie oraz dzieci przed tą groźną chorobą.

Badania w kierunku zakażenia boreliozą wykonasz w naszych laboratoryjnych punktach pobrań. 

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.