OCT – angiografia

Rezerwacja terminu: Wymagana – tel. 81 532 37 11

Skierowanie: Nie jest wymagane

Przedział wiekowy: W zależności od lekarza – proszę sprawdzić szczegóły w wizytówce lekarza

Czas oczekiwania na wynik: Wynik dostępny bezpośrednio po badaniu.

Cennik

Lublin
  • OCT – angiografia
    200zł


Przygotowanie

  • Badanie okulistyczne może wymagać rozszerzenia źrenic – Pacjent przez około 2-3 godziny po badaniu gorzej widzi.
    W tym czasie nie powinien prowadzić pojazdów ani wykonywać czynności wymagających poprawnego widzenia.
  • Zapuszczenie kropli może powodować łzawienie oczu – dla bezpieczeństwa i komfortu Pacjenta zalecane jest zmycie makijażu oczu przed poradą.

Opis badania

OCT jest to optyczna koherentna tomografia dna oka to nowoczesne badanie pozwalające na ocenę narządu wzroku. Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. Wykonanie badania OCT oka umożliwia uzyskanie modelu przekroju tkanek. W całej procedurze podobne jest trochę do badania ultrasonograficznego. Do narządu wprowadzana jest wiązka światła, która odbijając się, informuje o położeniu poszczególnych części. Badanie OCT wykonuje się u osób, które np. mają zwyrodnienia plamki związane z wiekiem. Wskazaniem jest także cukrzyca. Na OCT oka kieruje się także osoby, u których obecne są obrzęki plamki żółtej. Mogą być one niewiadomego pochodzenia. Właśnie wtedy OCT pozwala postawić diagnozę.

Angio OCT (OCTA) jest to badanie OCT plamki z obrazowaniem naczyń siatkówki i naczyniówki za pomocą spektralnej tomografii. Obrazowanie naczyń odbywa się na różnych głębokościach siatkówki i naczyniówki dzięki czemu możliwa jest lokalizacja zmian i określenie ich charakteru. OCTA nie wymaga podania kontrastu i jest procedurą całkowicie nieinwazyjną.

Przebieg badania: W celu uwidocznienia odpowiedniego obszaru na dnie oka pacjent jest proszony o kierowanie wzroku w różnych kierunkach. Okresowo pacjent może być poproszony o powstrzymanie się od mrugania. Może być konieczność rozszerzenia źrenic kroplami- o tym decyduje lekarz. Badanie jest bezbolesne, promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary jest całkowicie bezpieczny dla oka.