Niepokój

Niepokój to stan emocjonalny, charakteryzującym się uczuciem zaniepokojenia, obaw i lęku, często bez wyraźnej przyczyny. Może być odczuwany jako wewnętrzny niepokój, uczucie roztrzęsienia w środku, zaniepokojenie bez wyraźnego powodu. Może być reakcją na stresujące sytuacje lub traumatyczne zdarzenie, ale gdy staje się przewlekły czy nadmierny, może wskazywać na zaburzenia lękowe.

Niepokój

Przyczyny niepokoju

Niepokój może wynikać z wielu źródeł, w tym z czynników osobistych, takich jak stres w pracy, problemy rodzinne, problemy finansowe, a także ze stanów zdrowotnych, jak zaburzenia hormonalne, efekty uboczne leków czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Często jest też składową zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe, depresja czy zaburzenia adaptacyjne.

Wewnętrzny niepokój — objawy

Objawy niepokoju mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Do psychicznych należą: stałe martwienie się, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, a także obawy, lęki np. strach przed czymś, co może się wydarzyć w przyszłości. Fizyczne objawy mogą obejmować: przyspieszone bicie serca, poty, drżenie, bóle brzucha, zawroty głowy oraz problemy ze snem.

Leczenie niepokoju

Leczenie niepokoju zależy od jego przyczyny i nasilenia. Może obejmować terapie psychologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, oraz, w przypadku niektórych osób, leczenie farmakologiczne (np. leki przeciwlękowe lub antydepresanty). Ważne jest, aby w leczeniu niepokoju stosować techniki zarządzania stresem, czyli minimalizujące jego poziom, techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna, a także utrzymanie zdrowego stylu życia.

NiepokójKiedy skonsultować się z lekarzem?

Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy odczuwanie niepokoju jest trudne do zniesienia, utrzymuje się przez długi czas, znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie lub gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, jak zaburzenia snu, depresja, czy myśli samobójcze. W takich przypadkach pomoc specjalisty, np. psychoterapeuty czy psychiatry, może być niezbędna.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.