Cytologia osadu moczu

Materiał: Mocz
Cena badania: 100 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 10 dni roboczych
Rezerwacja:

  • Badanie wykonujemy bez wcześniejszej rezerwacji wyłącznie w wybranych punktach pobrań/godzinach – UWAGA! Sprawdź godziny wykonywania badań

Punkty pobrań Luxmed

Przygotowanie do badania

Ogólne

  • Materiałem do badania jest mocz z drugiej mikcji(porcji)moczu w ciągu dnia, po kilku godzinach zalegania w pęcherzu.Mocz poranny po całonocnym spoczynku, nie jest odpowiedni do badania ponieważ komórki są narażone na długą nocną ekspozycję na kwas moczowy. Minimalna ilość moczu do badania to 30 ml.
    Pojemnik z moczem, opisany imieniem i nazwiskiem powinien być dostarczony do Laboratorium w jak najkrótszym czasie.
  • Pacjent nie musi być na czczo.

Szczegółowe dla kobiet

  • Kobiety powinny wykonać test co najmniej 3 dni po menstruacji.

Ważne

Do wykonania badania bezwzględnie wymagane jest:
– dołączenie wyniku usg układu moczowego/cystoskopii jeśli takie badanie było wykonywane,
– dołączenie wyników badań histopatologicznych wykonywanych w procesie leczenia układu moczowego/ nowotworu pęcherza moczowego, jeśli takie badanie było wykonywane.

Opis

Cytologia moczu jest nieinwazyjnym, prostym i dostępnym badaniem pomocnym w wykrywaniu zmian nowotworowych w nabłonku dróg moczowych, szczególnie pęcherza moczowego.Jest też przydatne w obserwacji po leczeniu onkologicznym, w celu wykrycia wznowy. Daje również możliwość wykrycia raka z nabłonka przejściowego dróg moczowych w fazie przedklinicznej, na długo przed możliwością rozpoznania badaniami radiograficznymi i endoskopowymi. Badanie to jest również przydatne w wykrywaniu raka in situ, złośliwych zmian w brodawczaku i raka w uchyłku pęcherza.
Bardzo istotne diagnostycznie jest łączne wykonywanie badania usg pęcherza moczowego i badania cytologicznego osadu moczu. Tego typu procedura zwiększa wykrywalność procesów nowotworowych, a jednocześnie zmniejsza częstotliwość wziernikowania pęcherza (cystoskopii). Te dwa nieinwazyjne i bezbolesne badania (usg + cytologia) mogą obecnie częściowo zastąpić powszechnie dotychczas stosowaną cystoskopię, nie zawsze dobrze tolerowaną przez pacjentów.
Badanie cytologiczne moczu ma bardzo dużą czułość w przypadku nowotworów o dużej złośliwości (niski stopień zróżnicowania). Jest ono wykorzystywane w profilaktyce oraz badaniach kontrolnych pacjentów leczonych z powodu nowotworów pęcherza moczowego lub górnych dróg moczowych.
Rak pęcherza moczowego jest chorobą częstą u ludzi – stanowi on ok. 2-3% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Występuje częściej u mężczyzn i jest drugim- po raku prostatynajczęściej spotykanym nowotworem układu moczowo-płciowego.U mężczyzn po 45 roku życia obciążonych genetycznie lub narażonych na działanie czynników karcinogennych, badanie cytologiczne moczu powinno być wykonywane 1 raz w roku.

Wskazania do wykonania badania:

• dolegliwości dróg moczowych, szczególnie gdy pojawia się krwiomocz, krwinkomocz, podejrzenie procesu rozrostowego;
• chorzy z rozpoznanym i leczonym guzem pęcherza – w celu wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy;
• długotrwałe, trudno leczące się infekcje dróg moczowych;
• kobiety po menopauzie, cierpiące na różnego typu bóle pochodzące z układu moczowego;
• osoby narażonym na wzmożone działanie czynników rakotwórczych (np. barwników anilinowych używanych w przemyśle chemicznym);
• nałogowe palenie tytoniu.

Mocz pobrany do badania cytologicznego oceniany jest przez doświadczonego patomorfologa wg systemu paryskiego, zgodnie z zaleceniami PTP z 2017.

Opracowanie i przygotowanie materiału (dotyczy tylko kontrahentów)

Podaj jednorazowy kod:Pokaż