Obrzęk: Co To Jest? Przyczyny, leczenie obrzęku

Spuchnięte, nabrzmiałe kostki, obrzęk nóg, opuchlizna na twarzy lub innej części ciała to objaw, który powoduje duży dyskomfort i zawsze niepokoi. Nawet jeśli nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości, to każdy obrzęk powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, ponieważ może świadczyć rozpoczynającym się lub ukrytym problemie ze zdrowiem.

Obrzęk

Czym jest obrzęk?

Obrzęk to stan, w którym dochodzi do gromadzenia się nadmiernej ilości płynu w tkankach ciała (obrzęk limfatyczny). Może on występować w różnych częściach ciała, małej lub większej części skóry, lub wewnątrz organizmu (obrzęk całego narządu) i mieć wiele przyczyn. Często jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, limfatycznego lub nerek, ale może być też reakcją na urazy czy infekcje. Obrzęki mogą być miejscowe i obejmować tylko małą powierzchnię skóry lub pojedynczego narządu, lub dotyczyć całego ciała tzw. obrzęk uogólniony.

Obrzęk jest sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niezwykłego i może być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia pacjenta np. zakrzepica żył głębokich, obrzęk w obrębie twarzy czy szyi, obrzęki po urazie, nadmierny obrzęk po ukąszeniu owada, narastający obrzęk w okolicach rany.

Jakie są przyczyny obrzęków

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn obrzęków, w tym:

  • Choroby serca, takie jak niewydolność serca, mogą prowadzić do obrzęków nogi i stóp ze względu na niewystarczającą pompę krwi.
  • Zaburzenia nerkowe, które mogą powodować zatrzymywanie płynów i soli w organizmie, prowadząc do obrzęków.
  • Uszkodzenia wątroby, na przykład w wyniku marskości, mogą spowodować gromadzenie płynu w jamie brzusznej.
  • Stan zapalny spowodowany urazami, infekcjami lub chorobami autoimmunologicznymi.
  • Niektóre leki jak inhibitory ACE, leki przeciwzapalne, czy kortykosteroidy.

Objawy towarzyszące obrzękom

Obrzękom mogą towarzyszyć inne symptomy, w zależności od jego przyczyny. Do najczęstszych należą:

  • ból, uczucie ciężkości lub dyskomfort w obrzękniętym obszarze,
  • zmiana koloru skóry, na przykład zaczerwienienie,
  • utrudnione poruszanie się — obrzęknięte stopy, spuchnięte nogi, drętwienie, ból przy poruszaniu się,
  • w przypadku obrzęku w jamie brzusznej — uczucie pełności, dyskomfort brzuszny.

Obrzęk

Diagnostyka i leczenie obrzęków

Diagnostyka obrzęków zazwyczaj obejmuje dokładny wywiad medyczny i badanie fizykalne. Dodatkowo mogą być zalecone badania obrazowe, takie jak USG oraz badania laboratoryjne, w tym badanie krwi i moczu, aby znaleźć przyczynę obrzęku.

 

Leczenie obrzęków zależy od ich przyczyny. Może obejmować leczenie podstawowej choroby, zmiany stylu życia, takie jak ograniczenie spożycia soli, stosowanie kompresji na obrzęknięte miejsca oraz leki diuretyczne. Ważne jest, aby nie leczyć samemu obrzęków, lecz skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i odpowiedniego leczenia. Obrzęk jest stanem, który może sygnalizować różne problemy zdrowotne. Prawidłowa diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom zdrowotnym.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.