borelioza

Borelioza – pierwsze objawy, jakie badania wykonać, jak zapobiegać ukąszeniom przez kleszcza?

Ryzyko ukąszenia przez kleszcze dotyczy nie tylko osób wędrujących po lesie, ale również osób spędzających czas wolny w parkach, ogródkach działkowych i innych terenach zielonych. Pajęczaki wybierają na ludzkiej skórze miejsca z cienką i dobrze ukrwioną skórą, a więc skórę szyi i głowy, pachy, pachwiny. Mogą wywołać tak niebezpieczne choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Największe ryzyko ukąszenia przez kleszcza przypada w okresie od drugiej połowy wiosny do połowy jesieni, ponieważ wtedy właśnie jest szczyt ich aktywności. Zagrożenie ukąszeniem mija jednak dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej 4 st. C.


Z artykułu dowiesz się o tym, jak rozpoznać niepokojące objawy infekcji pokleszczowych, jakie badania i kiedy należy wykonać. Dowiesz się również jak chronić się przed ukąszeniami by zapobiec chorobom odkleszczowym.

Pierwszy objaw boreliozy świadczący o zakażeniu – rumień wędrujący

Rumień wędrujący to duża wysypka, pojawiająca się w miejscu ugryzienia przez kleszcza w ciągu od 3 do 30 dni po ukąszeniu. Najczęściej jest to okres od 7 do 10 dni. Wysypka mierzy zwykle około od 5 do 6,5 cm, ale może osiągnąć nawet szerokość do 30 cm. U niektórych osób rumień po kleszczu może zacząć ustępować, przekształcając się w zmianę o zaokrąglonym kształcie. Przypomina wówczas strzelniczą tarczę: w środku znajduje się okrągła lub owalna plamka po ukąszeniu, a po niej blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która „wędruje” i staje się coraz większa.

U osób z ciemną karnacją zmiana może przypominać siniak.

Rumień może pojawić się w więcej niż jednym miejscu na ciele. Może być ciepły, gdy się go dotknie, zwykle nie jest swędzący ani bolesny.

Czy każdy rumień po kleszczu jest symptomem boreliozy?

U większości osób po ugryzieniu przez kleszcza pojawia się zaczerwienienie lub swędzący guzek. Przypomina ukąszenie komara i nie oznacza boreliozy. Taka zmiana najczęściej nie przekracza 5 cm i jest normalnym zjawiskiem. Jednak już pojawienie się objawu, jakim jest rumień wędrujący, oznacza boreliozę.

Samo ukąszenie przez kleszcza nie jest równoznaczne z chorobą. Boreliozę powoduje zakażenie bakterią Borrelia burgdorferi, które jest przenoszone na człowieka przez ukąszenie zakażonego kleszcza.

Jak zapobiegać ukąszeniom i chorobom odkleszczowym typu borelioza?

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza, warto podjąć następujące środki ostrożności podczas wędrówek:

  • noszenie długich spodni i koszul z długimi rękawami,
  • używanie środków odstraszających owady,
  • sprawdzanie siebie, dzieci po powrocie do domu,
  • sprawdzanie zwierząt domowych po powrocie ze spaceru,
  • umieszczanie ubrań w suszarce na 10 minut w wysokiej temperaturze.

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

W razie wczepienia się kleszcza w skórę należy go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić z wykorzystaniem zestawu do usuwania kleszczy z apteki lub zgłosić się do lekarza.

Po wyjęciu kleszcza trzeba zdezynfekować miejsce ukłucia. 

Jeśli pojawią się objawy wczesnego zakażenia należy udać się do lekarza. Wczesne objawy boreliozy obejmują bóle mięśni i stawów, gorączkę, uczucie wyczerpania, rozbicia, a także rumień wędrujący. Dodatkowo można zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych.

Jakie badania na boreliozę wykonać?

Badanie przeciwciał w kierunku Borrelia należy wykonać nie wcześniej niż po upływie 4-6 tygodni od potencjalnego momentu zakażenia. To aktualne zalecenia dotyczące diagnostyki chorób przenoszonych przez kleszcze. Najlepiej przeprowadzić kompleksową diagnostykę, czyli oznaczyć zarówno przeciwciała Borelioza IgM, jak i IgG.  Będziesz mieć pewność, czy jest to świeże zakażenie, czy sprzed lat. Jeśli wynik będzie pozytywny lub wątpliwy, należy potwierdzić kolejnym testem Western Blot. Po tym etapie diagnostyki lekarz podejmie decyzję odnośnie do leczenia infekcji.

Badania z krwi w kierunku boreliozy możesz wykonać w każdym punkcie pobrań CM LUXMED

W przypadku potwierdzenia choroby możesz skorzystać z konsultacji u specjalisty zajmującego się leczeniem boreliozy.

Nie wolno!

  • smarować kleszcza tłuszczem lub benzyną — zatkanie tchawek kleszcza powoduje, że kleszcz wymiotuje do naszego ciała, a tym samym wzrasta ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowy mi,
  • wykręcać i wyciskać kleszcza — może to spowodować oderwanie odwłoku od główki, która będzie trudna do usunięcia,
  • ciągnąć za odwłok — część kleszcza może pozostać w skórze.  

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.