Kolagen

Kolagenowy eliksir młodości — czym jest kolagen, właściwości, zastosowanie 

Kolagen kojarzy się przede wszystkim z młodością i urodą. To właśnie kolagen odpowiada za elastyczność i jędrność skóry, dlatego jego niedobór może prowadzić do powstawania zmarszczek, wiotczenia skóry i innych objawów starzenia się. Ale kolagen to też zdrowie i kondycja. Zapewnia wytrzymałość kości, stawów i mięśni, dlatego jego niedobór może prowadzić do osteoporozy, artretyzmu i innych problemów zdrowotnych.

Niestety, wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, co prowadzi do objawów starzenia się – mówi kosmetolog mgr Wioletta Kopciowska.

Czym jest kolagen? 

– Kolagen jest jednym z głównych elementów budulcowych naszej skóry. To istotna część tkanki łącznej i stanowi około 30% znajdującego się w naszym organizmie białka. To on zapewnia skórze elastyczność, sprężystość, odpowiednie napięcie, które z wiekiem tracimy, ponieważ zaczyna go ubywać.

Odczuwamy wtedy różne nieprzyjemne dolegliwości, pojawiają się problemy ze stawami – bóle kolan, bioder i nadgarstków. Braki kolagenu najbardziej widać na skórze twarzy i szyi, ponieważ kolagen ma ogromny wpływ na skórę. W kolagenie znajdujemy cały zestaw ważnych dla zdrowia aminokwasów. To one sprawiają, że białko jest tak cenne dla wielu funkcji naszego organizmu. 

Dlaczego się starzejemy szybciej niż powinniśmy?

– Starzenie się to proces naturalny. Dlaczego zatem nie przebiega on jednakowo u każdego? Staram się uświadamiać moje Pacjentki, że istnieją również inne czynniki, prócz wieku, mogące dodatkowo nasilać proces starzenia się, np.:

  • palenie tytoniu,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • nadmiar alkoholu,
  • brak aktywności fizycznej oraz snu,
  • dieta ubogobiałkowa z małą ilością warzyw i owoców.

Skóra staje się wtedy cienka, szara, wiotka, traci napięcie, pojawiają się widoczne zmarszczki, osłabia się struktura włosów.

O te element powinnyśmy zadbać przede wszystkim.

Co z suplementacją? Kolagen do picia, a może tabletki? 

– Kolagen jest obecnie szeroko dostępny na rynku. Coraz większą wagę przykłada się do suplementacji kolagenu w formie tabletek, żelek, czy roztworu kolagenowego do picia. Wiąże się to z faktem, że problem jest powszechny i dotyczy wszystkich. Spadek ilości kolagenu rozpoczyna się w wieku 18-29 lat, po 40. roku życia spadek wynosi — średnio 1% na rok. Suplementacja kolagenu ma na celu: poprawę jakości skóry, utrzymanie prawidłowej jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry, a także działania przeciwstarzeniowego, zwiększa gęstość masy kostnej i mięśniowej, zmniejsza ból towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej stawów i wspomaga gojenie ran.

Aby ograniczyć proces zanikania tego białka w organizmie, należy również spożywać produkty bogate w witaminę C i A oraz witaminę E. Na rynku Suplementacja kolagenem może być elementem medycyny prewencyjnej w zakresie chorób układu krążenia, prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu LDL. Ma również korzystny wpływ na zdrowie włosów i paznokci, jak również na pracę mózgu.

Czyli warto kolagen stosować, a jaki w takim razie wybrać?

– Najprościej ujmując, pamiętajmy by wybierać produkty sprawdzonych firm i trzymać się zalecanej dziennej dawki spożycia. Kolagen „ma moc”, czy to w formie tabletek, czy innej a może  w specjalnej . To podstawowy składnik preparatów do pielęgnacji zarówno twarzy, jak i ciała, stosowany w całych liniach gabinetowych oraz pielęgnacji domowej pod różnymi postaciami. Kolagen to popularny składnik zabiegów regeneracyjnych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Jego produkcję pobudza się, aktywując fibroblasty. W ten naturalny sposób skóra odmładza się. Do zabiegów tego typu należą np. mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa i osocze bogatopłytkowe.

Dziękujemy za rozmowę

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.