Koronawirus – czym jest?
Koronawirus z Wuhan o nazwie 2019-CoV wywołuje chorobę COVID-19 (Corona-Virus-Disease 2019). Genetyczne podobieństwo do wirusa SARS z 2003 r. spowodowało, że jego oficjalna nazwa to SARS-CoV-2. Pomimo ogromnej ilości informacji na temat koronawirusa, którymi codziennie zalewają nas media, często nadal zadajemy sobie pytanie: Czym naprawdę jest, a nawet czy istnieje?
Poniżej przedstawimy najważniejsze fakty zebrane przez jednego z naszych specjalistów, o których każdy powinien wiedzieć .
Jak przebiega COVID-19?
Przebieg zakażenia jest zróżnicowany od bezobjawowego, przez łagodną infekcję układu oddechowego podobną do przeziębienia, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, a nawet wielonarządowej zakończonej śmiercią. Ale należy pamiętać, że ok. 80 % chorych na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba sama ustępuje.
Kronawirus – jak dochodzi do zakażenia ?
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną koronawirusem lub pośrednio przez przedmioty, na których znajduje się ślina zakażonego, takich jak : klamki, poręcze, koszyki w marketach.
Kto jest naprawdę zagrożony?
Najbardziej zagrożone utratą zdrowia lub nawet życia są osoby, które ukończyły 65 r.ż. i wraz z wiekiem ryzyko to rośnie. Szczególnie uważać powinny również osoby cierpiące na schorzenia towarzyszące min. sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory, układu oddechowego oraz przyjmujące leki immunosupresyjne wpływające na obniżenie odporności.
Zapobieganie zakażeniu koronawirusem
Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny: mycie rąk mydłem lub środkiem odkażającym, zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania zgięciem łokciowym, noszenie masek ochronnych.
Jak powstrzymać koronawirusa
Ponieważ to ludzie przenoszą zakażenie koronawirusem to ludzie mogą powstrzymać masowe zwiększanie liczby zachorowań. Dlatego tak ważne jest , abyśmy nadal przestrzegali zasad kwarantanny i dostosowali się do aktualnych zaleceń Ministerstwa Zdrowia , dzięki odpowiedzialnej postawie uratujemy ludzkie zdrowie i życie oraz powrócimy do upragnionej przez nas wszystkich rzeczywistości sprzed pandemii.
Czy można przewidzieć koniec pandemii?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11.03. br. wprowadziła stan pandemii, a dzień później w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego koronawirusem z Wuhan. Znamy jego początek, ale czy można jednoznacznie przewidzieć kiedy nastąpi koniec pandemii? Niestety nie jest to takie proste. W momencie gdy ilość zachorowań osiągnie moment szczytowy, będzie można dopiero prognozować kiedy należałoby oczekiwać ich spadku.
Autor tekstu:
Lekarz Dorota Tatarska-Jojczuk – internista, lekarz rodzinny