Kurzajka, modzel, odcisk

Kurzajka, modzel, odcisk. Jak rozróżnić i jak leczyć? 

Letnie miesiące są czasem sprzyjającym niestety problemom skórnym stóp. Wysoka temperatura, pocenie się stóp i obcisłe obuwie, kontakt z dużą ilością osób w basenach podczas wakacyjnych wyjazdów sprzyjają powstawaniu dokuczliwych zmian na stopach.  A te mogą uprzykrzyć życie…

W artykule wyjaśniamy, dlaczego skóra stóp bywa często problematyczna, jak zapobiegać powstawaniu zmian takich jak kurzajki czy modzele oraz jak reagować, gdy już się pojawią? 

Skąd biorą się problemy stóp?

Za problemy skórne stóp odpowiedzialna jest przede wszystkim budowa skóry, która na stopach jest grubsza, nie posiada gruczołów łojowych, ale dużą ilość gruczołów potowych. Taki stan sprzyja powstawaniu różnych schorzeń i kłopotów ze skórą stóp. Dodatkowo nie bez znaczenia jest noszenie niewygodnego obuwia i niewłaściwa pielęgnacja stóp. Pod wpływem tych czynników może dochodzić do zmian, które z łagodnych i prawie niezauważalnych mogą rozwinąć się w bolesne i trudne do usunięcia.

Jak powstają modzele i odciski?

Odciski, modzele i inne uciążliwe zmiany skórne stóp powstają w wyniku długotrwałego ucisku i tarcia, albo mikrourazu. Na ich występowanie narażone są głównie osoby dorosłe (u dzieci takie zmiany pojawiają się sporadycznie). Narażone są przy tym przede wszystkim kobiety, osoby starsze i otyłe.

Za powstawanie problemów skórnych odpowiadają też:

 • nieprawidłowa budowa anatomiczna stóp, tj. płaskostopie, koślawy paluch,
 • źle dobrane, zbyt ciasne i wąskie obuwie,
 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • noszenie butów z cienką podeszwą,
 • wkładanie butów na bosą stopę,
 • długotrwała praca w pozycji stojącej,
 • nieprawidłowy chód,
 • niedostateczne ukrwienie skóry.

Kurzajka czy odcisk? 

Rozróżnienie tych zmian skórnych nie jest wcale łatwe. Mają podobny wygląd i wszystkie wywołują dolegliwości bólowe. Warto więc wiedzieć czym jest kurzajka i jak rozróżnić modzel od odcisku.

Kurzajka

 • Jest potoczną nazwą brodawki wirusowej i wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony przez dotyk;
 • Przybiera postać grudkowej zmiany skórnej o białym lub żółtawym zabarwieniu, najczęściej płaska i występuje na podeszwach stóp (ale również na dłoniach i innych częściach ciała), w postaci pojedynczych lub skupiskowych zgrubień;
 • Można się nią zarazić, korzystając z ogólnodostępnych łazienek na basenach, w saunach, klubach fitness, szatniach;
 • Nie można jej wycinać, rozdrapywać i wyciskać, ponieważ można tym doprowadzić do auto zakażenia.

Odcisk

 • Ma postać żółtawych plam zrogowaciałej skóry, pod którą umieszczony jest czop rogowy, bardzo często jest wyniesiony ponad poziom naskórka;
 • Najczęściej usytuowany jest w obrębie boków palców, powyżej pięty, na podbiciu i wierzchniej skórze palców, czyli w miejscach, w których skóra styka się z wnętrzem źle dobranego, uciskającego buta;
 • Do leczenia stosuje się maści na bazie kwasu salicylowego, maść cynkową, gorące kąpiele zmiękczające.

Modzel

 • Ma postać dużych, żółtawych (lub brunatnych) plam zgrubiałej skóry o kolistym kształcie;
 • Usytuowany jest najczęściej na podeszwach, jako mechanizm obronny na duży i długotrwały nacisk;
 • Ma zazwyczaj ok. 2 cm średnicy, a tkanka wokół jest zaczerwieniona;
 • Charakteryzuje się silnym pieczeniem w miejscu powstawania zmiany (jak stąpanie po rozżarzonych węglach);
 • Może być następstwem chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, ostrogi piętowej, płaskostopia.

Jak leczyć zmiany skórne stóp?

Leczenie odcisków i modzeli

Dobrze rozpocząć od zidentyfikowania źródła ich powstania. Często ulgę przyniesie zmiana niewygodnego obuwia na dobrze dopasowane i miękkie. Uciążliwe odciski i modzele można leczyć  domowymi sposobami. W domu możesz zastosować: moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub ziół, przykładanie opatrunków z aloesu czy naparu z pokrzywy. Szybką ulgę przynoszą jednak preparaty apteczne o działaniu złuszczającym. Zrogowaciałą warstwę naskórka zmiękczają różniące się składem kremy, maści, płyny i plastry z mocznikiem, kwasem salicylowym i kwasem mlekowym. Ból podczas chodzenia zminimalizują dobre plastry na odciski. Zmniejszają ucisk i chronią zgrubienie przed otarciem, który może się pojawiać podczas noszenia obuwia. Mogą dodatkowo zawierać składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy czy mlekowy, wpływające korzystnie na problem, głównie poprzez zmiękczanie i nawilżanie skóry.

W wyborze odpowiedniego dla Ciebie preparatu leczniczego pomoże farmaceuta. 

Leczenie kurzajek (brodawek)

Leczenie kurzajek może zająć dłuższy czas dlatego warto się przyłożyć. Z pomocą przychodzą produkty zmiękczające i złuszczające zrogowaciały naskórek, zawierające kwas salicylowy, oraz kriochirurgia — wymrażanie lub elektrochirurgia.

Jeżeli stan chorobowy nawraca lub utrzymuje się zbyt długo, zaleca się konsultację u dermatologa lub podologa.

Jak zapobiegać problemom skórnym na stopach?

Najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianych zmian skórnych, dyskomfortu czy bólu, jest odpowiednia profilaktyka oraz prawidłowa pielęgnacja skóry stóp.  Aby szybciej i skuteczniej wyleczyć kurzajki czy modzele należy utrzymywać stopy w suchości oraz stosować kosmetyki przeznaczone do ich codziennej pielęgnacji. Zachowywać zasady higieny i ostrożności korzystając z basenów i saun. Nosić wyłącznie dobrze dopasowane, wygodne, miękkie obuwie. 

Kluczem do zdrowia stóp jest więc codzienna pielęgnacja. Regularne dbanie o skórę stóp uelastycznia ją, regeneruje i zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Sprawia, że skóra nie twardnieje i nie pęka. Zadbane stopy poprawiają nasze samopoczucie i estetykę, a właściwa pielęgnacja może nawet wspomóc krążenie i łagodzić zmęczenie.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.