Terapia zatok

Zapalenie zatok – co zrobić gdy ciągle dokuczają

Mówi się, że katar leczony czy nieleczony trwa 14 dni. Ale co jeśli uczucie zatkanego nosa utrzymuje się dłużej? Do tego wciąż boli Cię głowa, a ogólne rozbicia nie mija. Nawet nie wiesz, że Twój organizm walczy z ostrym stanem zapalnym. Jeśli w porę nie podejmiesz odpowiedniego leczenia, to zapalenie zatok może przybrać dużo cięższą przewlekłą postać.

Czy można skutecznie leczyć przewlekłe zapalenie zatok kiedy leki nie działają? Na pewno warto wypróbować terapię zatok, którą wykona wyspecjalizowany w tym fizjoterapeuta.

Zacznijmy od początku – czym są zatoki?

terapia-zatok-lublin

Jeśli zadajesz takie pytanie? To z pewnością nie miałeś chorych zatok. Zatoki to jamy znajdujące się w obrębie czaszki, a dokładnie w kościach twarzoczaszki. Są wypełnione powietrzem, wysłane cieniutką błoną śluzową i mają połączenie z jamą nosową. Zatoki dzielimy na szczękowe, czołowe, klinowe, łzowe i komórki sitowe. Zatoki pełnią bardzo ważne zadania. Są odpowiedzialne m.in. za ochronę mózgu i regulację temperatury w czaszce, ale także za odbieranie bodźców węchowych i tworzenie intonacji mowy.

Jak powstaje zapalenie zatok?

Błona śluzowa zatok – podobnie jak śluzówka nosa, posiada samooczyszczający się mechanizm śluzowo-rzęskowy. Wytwarza duże ilości wydzieliny śluzowej, która nawilża nabłonek, a przesuwając się przy pomocy ruchu rzęsek w kierunku nosa i gardła wychwytuje zanieczyszczenia i drobnoustroje. W momencie infekcji dróg oddechowych, dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa i zatkania ujścia zatok. Zatrzymana wydzielina sprzyja rozwojowi bakterii wywołujących stan zapalny. Uciska ona jednocześnie na ściany zatok i powoduje dokuczliwy ból. Podobna sytuacja ma miejsce przy alergicznym katarze lub skrzywionej przegrodzie nosowej. Tak można najprościej opisać mechanizm powstawania zapalenia zatok.

Terapia zatok – warto spróbować

Jak leczyć zatoki?

Jeśli stan zapalny wywołują bakterie, o antybiotykoterapii zdecyduje lekarz laryngolog. Ten fakt jest oczywisty dla większości z nas i w zasadzie mógłby zakończyć temat leczenia zatok. A jednak niezupełnie. Rzadko mówi się o terapii zatok wykonywanej przy pomocy technik manualnych ukierunkowanych na kluczowe struktury prawidłowego drenażu zatok. Ponieważ brzmi to nieco zagadkowo, wyjaśnienia udzieli mgr Magda Rybak – fizjoterapeutka, technik masażysta.

Na czym polega terapia zatok?

Na terapię zatok zapraszamy osoby, które mają problemy z uczuciem zatkanego nosa, cierpią na powracające zapalenia zatok, bóle głowy nasilające się przy pochylaniu, przeziębienia.

Technika manualna leczenia zatok rozpoczyna się od rozluźnienia kręgosłupa szyjnego poprzez delikatny masaż okolic potylicy, jak i wyrostków kolczystych, ale także wykorzystanie punktów spustowych na mięśniach podpotylicznych.

Następnie przeprowadzamy drenaż ręczny twarzy. To najprzyjemniejsza część całej terapii polegająca na wykonywaniu okrężnych ruchów przepychających limfę w kierunku węzłów chłonnych podobojczykowych.

Po niej następuje gradowanie twarzy, czyli technika zaczerpnięta z metody pino i klawiterapii, polegająca na wzbudzeniu względnie dużej ilości bodźców w dość krótkim czasie, to z kolei powoduje skurcz naczyń krwionośnych i pobudzenie lokalnego przekrwienia.

Na zakończenie wykonuje się manualną mobilizację  jamy nosowej, czyli wejścia w kierunku zatok szczękowych. Ma to na celu stworzenie  jak największej przestrzeni do oddychania, aby zapewniona była jak najlepsza cyrkulacja powietrza, której brak jest sprzymierzeńcem utrzymującego się stanu zapalnego.

Co jeszcze pomaga na zatoki?

Dodatkowo uzupełniającymi zabiegami manualnej terapii zatok mogą być :

  • naświetlanie promieniami IR, czyli potocznie zwany Sollux, dający przyjemne ciepło i rozluźnienie, który pomoże w pozbyciu się wydzieliny
  • laser wysokoenergetyczny w okolicy zatok czołowych, jak i szczękowych, który działa osuszająco
  • laser niskoenergetyczny, który działa od wewnątrz również osuszająco

Przeciwwskazaniem do zabiegów jest gorączka. Nie wykonujemy również terapii u kobiet w ciąży.

Magda-Rybak

mgr Magda Rybakdoświadczona fizjoterapeutka, technik masażysta. W CM Luxmed prowadzi m.in. terapię zatok, terapię punktów spustowych, pinoterapię, masaż tkanek głębokich.

Aby zapisać się na zabieg będziesz potrzebować odpowiedniego skierowania. Może je wystawić specjalista fizjoterapii lub lekarz.

Na poradę u fizjoterapeuty możesz się zapisać online.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.