Jesteś tutaj: Dla Pacjenta » Badania i zabiegi » Laboratorium » Pełna Lista Badań » Badania moczu » Mocz analiza ogólna
Mocz analiza ogólna
« wsteczMateriał: Mocz poranny
Cena badania: 12.00 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik najpóźniej następnego dnia roboczego
Rezerwacja:
- Badanie wykonujemy bez wcześniejszej rezerwacji. Sprawdź godziny pracy punktu pobrań
- Przygotowanie do badania
Ogólne:
- Do badania należy pobrać mocz poranny, tzn. co najmniej po 8 godzinach spoczynku, bez opróżniania pęcherza przynajmniej przez 4 godziny.
- Mocz należy pobrać do jednorazowego pojemnika (nie mniej niż 10 ml). W przypadku dostarczenia mniejszej ilości materiału, Laboratorium zastrzega sobie prawo do nie wykonania analizy.
- Próbkę moczu do badania należy dostarczyć w możliwie jak najkrótszym czasie (nie dłuższym niż 2 godziny od pobrania).
- Przed pobraniem należy zachować higienę intymną (materiał pobiera się po uprzednim umyciu okolic narządów płciowych, ale nie należy używać środków odkażających).
- W przypadku Pacjentów z cewnikiem sposób pobrania materiału należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Szczegółowe dla kobiet:
- Kobiety nie powinny wykonywać badania podczas miesiączki, lecz przynajmniej 3 dni po menstruacji.
Szczegółowe dla niemowląt:
- W celu wykonania analizy moczu u małego dziecka należy kupić w aptece specjalny woreczek (inny dla chłopca inny dla dziewczynki),
następnie postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na woreczku.
Woreczek z moczem należy umieścić w jednorazowym pojemniku do analizy moczu i podpisać pojemnik z próbką(nie należy przelewać moczu z woreczka do pojemnika).
- Ważne
Nie zapomnij podpisać pojemnika z próbką!
Istnieje możliwość wykonania z tego samego materiału posiewu moczu pod warunkiem, że pojemnik na mocz będzie jałowy bez podłoża transportowego.
- Opis
Analiza ogólna moczu składa się z oceny właściwości fizyko- chemicznych ( barwa, ciężar właściwy, pH, przejrzystość, obecność krwinek czerwonych, krwinek białych, glukozy, urobilinogenu, ketonów, białek, azotynów, kwasu askorbinowego) oraz badania osadu ( elementów upostaciowanych moczu: kryształów, wałeczków, bakterii, drożdży, nabłonków, pasm śluzu).
Badania moczu są ważnym uzupełnieniem badań krwi,szczególnie w chorobach układu moczowego oraz w razie zajęcia nerek w przebiegu chorób układowych.
Badania moczu są ważnym uzupełnieniem badań krwi,szczególnie w chorobach układu moczowego oraz w razie zajęcia nerek w przebiegu chorób układowych.
- Opracowanie i przygotowanie materiału Pokaż