HAV IgM – jakościowo

Materiał: Krew
Cena badania: 80 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 7 dni roboczych
Rezerwacja:

    Punkty pobrań Luxmed

    Przygotowanie do badania

    Opis

    Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest wywoływane przez wirusy z rodziny Picornaviridae.Wirus ten jest odporny na działanie wysokiej temperatury oraz substancje chemiczne. Wirus przenoszony jest głównie droga pokarmową, a jedynym jego rezerwuarem jest człowiek.

    Jest chorobą wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby z rodziny Picornaviridae, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.

    Do zakażenia może dojść przez:

    · kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce),

    · kontakty seksualne z osoba zakażoną lub chorą,

    · najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców)
    i skażonej wody.

    Osoby zakażone HAV są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasem więcej) po ich ustąpieniu.

    Początek choroby jest nagły, a przebieg kliniczny zależy w dużym stopniu od wieku chorego. Przebieg zakażenia u małych dzieci w ponad 90% jest bezobjawowy. Zachorowania dzieci przebiegają łagodnie, skąpo objawowo. Osoby dorosłe chorują ciężej, na ogół pełnoobjawowo. Ciężkość choroby wzrasta wraz z wiekiem.

    U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka (utrzymująca się od jednego do kilku tygodni), której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6-9 miesięcy.

    Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

    Badanie przeciwciał HAV IgM jest podstawą rozpoznania ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu A. Przeciwciała te pojawiają się równolegle z objawami chorobowymi i zanikają po około 6–12 miesiącach od początku choroby. Odporność pochorobowa utrzymuje się do końca życia.