Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
EN
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania i zabiegi » Laboratorium » Pełna Lista Badań » Koagulologia » Czynnik krzepnięcia XI
Dostosuj czcionkę: A A A

Czynnik krzepnięcia XI

« wstecz
Zapraszamy z dokumentem tożsamości do rejestracji co najmniej 15 minut przed zakończeniem przyjmowania/pobierania materiału.Lokalizacja: Godziny:
Lublin, ul. Bazylianówka 58 -: Brak
Lublin, ul. Radziwiłłowska 5 Pon.-Pt: 7:00-12:00Sob.: Brak

Materiał: Krew

Cena badania: 154 PLN

Czas oczekiwania na wynik: wynik do 5 dni roboczych

Rezerwacja:

  • Badanie wykonujemy bez wcześniejszej rezerwacji wyłącznie w wybranych punktach pobrań/godzinach - UWAGA! Sprawdź godziny wykonywania badań
  • Przygotowanie do badania
Ogólne:
  • Materiałem do badań jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo.
  • Ważne
Próbki przyniesione z zewnątrz nie są przyjmowane do badania.
  • Opis
Czynnik XI jest to białko złożone z dwóch łańcuchów połączonych mostkiem siarczkowym. Jedynie jego forma dimeryczna może ulegać sekrecji z komórki. Czynnik produkowany jest w wątrobie w formie nieczynnej (proenzym). Do jego aktywacji dochodzi głównie w obecności aktywnego czynnika XII (XIIa), enzymu – trombiny. Czynnik XI krąży we krwi w kompleksach z wysokocząsteczkowym kininogenem.

Inhibitorami czynnika XIa są antytrombina , alfa-1 antytrypsyna, C1 inhibitor, alfa-2 antyplazmina. Wrodzony niedobór czynnika XI (hemofilia C) jest występuje rzadko. Niedobór czynnika XI skutkuje krwawieniami, w wyniku zabiegów dentystycznych, chirurgicznych lub urazów. U kobiet może manifestować się dużym krwawieniem w czasie miesiączek.

Badanie wykonuje się w w przypadku niezgodności wyników podstawowych badań układu krzepnięcia: nieprawidłowym APTT i prawidłowym PT oraz w przypadku nieprawidłowych krwawień w historii klinicznej badanego.
  • Opracowanie i przygotowanie materiału Pokaż
Rozpocznij rozmowę