Wideodermatoskopia — badanie znamion, precyzyjna diagnostyka
Wideodermatoskopia to nieinwazyjne, bezbolesne i bardzo dokładne badanie znamion i innych zmian skórnych na ciele. Może być szczególnie przydatne, gdy zauważymy u siebie zmiany barwnikowe takie jak plamy, znamiona, pieprzyki, które zmieniły się w niepokojący sposób, np. zmieniły kształt, kolor, rozmiar. Takie symptomy mogą świadczyć o raku skóry, dlatego o skórę należy dbać przez cały rok, a także badać ją rutynowo i tutaj najlepiej sprawdzi się właśnie wideodermatoskop.
O tej innowacyjnej technologii rozmawiamy z lekarzem dermatologiem Panią Joanną Nowak-Guzowską, która w CM Luxmed specjalizuje się m.in. w wideodermatoskopii.
Czym jest wideodermatoskop?
Wideodermatoskop składa się z dermatoskopu i zintegrowanej kamery cyfrowej z oświetleniem. Obraz jest przechwytywany i wyświetlany na monitorze. Tradycyjny dermatoskop ręczny pozwala zazwyczaj na uzyskanie maksymalnie 20-krotnego powiększenia, natomiast wideodermatoskop powiększa zmianę aż 400-krotnie. Dzięki temu lekarz otrzymuje niezwykle dokładny obraz zmiany skórnej w wysokiej rozdzielczości HD.
Wideodermatoskopia do badania znamion i czego jeszcze?
Wideodermatoskopia jest pomocna głównie w diagnostyce czerniaka skóry i stanów przedrakowych. Analizuje ona wygląd i rodzaj różnych znamion:
- barwnikowych, popularnie znanych jako pieprzyki,
- znamion skórnych,
- plam soczewicowatych i innych przebarwień,
- brodawek łojotokowych,
- brodawek zwykłych,
- naczyniaków gwiaździstych,
- malformacji naczyniowych,
- naczyniaków rubinowych,
- krwiaków na skórze i paznokciach.
Pomocna jest również w diagnostyce chorób pasożytniczych skóry (świerzb, wszawica, nużyca), jak również w diagnostyce chorób paznokci i wielu innych schorzeń takich jak łuszczyca czy liszaj płaski.
Dlaczego wczesne wykrycie czerniaka skóry jest istotne?
Wczesne wykrycie czerniaka skóry jest kluczowe, ponieważ znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i całkowite wyleczenie, a także zapobiega rozprzestrzenianiu się nowotworu na inne części ciała.
Kluczowym elementem wczesnego wykrywania czerniaka jest profilaktyczne monitorowanie zmian skórnych. To właśnie dzięki wideodermatoskopii znamiona są archiwizowane i na wizycie kontrolnej są porównywane, czyli monitorowane w czasie, dzięki czemu możemy zidentyfikować i wychwycić czy dane znamię uległo zmianie. Wtedy już na tym wczesnym etapie możemy zalecić wycięcie chirurgiczne, zanim znamię ulegnie ewolucji nowotworowej.
Wideodermatoskopia to przełom w profilaktyce nowotworów skórnych, zwłaszcza czerniaka. Ta zaawansowana technologia pozwala na uzyskanie obrazów wysokiej jakości dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu. Umożliwia badanie znamienia w dużym powiększeniu, a uzyskany obraz możemy dokładnie analizować bezpośrednio ludzkim okiem, jak również przy zastosowaniu sztucznej inteligencji, która jest zastosowana w aplikacji systemu używanego w wideodermatoskopie.
Badanie to jest szczególnie ważne w przypadku znamion znajdujących się w miejscach trudnodostępnych, które są trudne do samodzielnej kontroli przez pacjenta.
Jak wygląda badanie i jakie są przeciwskazania?
Badanie jest przeznaczone dla każdego, bez względu na płeć, wiek czy fototyp skóry. Po dokładnym wywiadzie, badanie rozpoczyna się od wykonania przez lekarza tzw. zdjęcia lokalizacyjnego (zdjęcie MACRO), czyli zdjęcia poszczególnych części ciała. Następnie znamiona są zaznaczane w aplikacji i wykonywane są zdjęcia kamerą (tzw. MICRO), ale tylko poszczególnych wybranych znamion. Obrazy znamion precyzyjnie przedstawiają ich strukturę na ekranie urządzenia, które następnie są analizowane przez specjalistę.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania, ważne jest to, aby do badania skóra nie była opalona!
Ile trwa badanie całego ciała?
Czas badania całej powierzchni ciała zależny od ilości badanych zmian skórnych. Jeśli mamy do analizy pojedyncze zmiany (kilka znamion) wizyta może trwać 15 – 30 minut. W przypadku gdy u pacjenta występuje konieczność wykonania szczegółowej analizy większej ilości znamion zlokalizowanych na całym ciele, badanie może potrwać nawet około jednej godziny. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące dalszego postępowania — wycięcia lub obserwacji poszczególnych zmian oraz dokładny raport ze zdjęciami i opisem.
W ciągu ostatnich 20 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła aż o 300% i coraz częściej niestety nowotwór ten występuje u młodych pacjentów w wieku 25-40 lat.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka umożliwia jego niemal całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki wideodermatoskopii pacjenci mogą regularnie monitorować swoje znamiona, tym samym zdiagnozować czerniaka na możliwe najwcześniejszym etapie.
Dziękujemy za rozmowę