Cukrzyca w ciąży
Jest najczęstszym zaburzeniem metabolicznym, który wikła przebieg ciąży. Może powodować komplikacje podczas porodu i prowadzić do wad rozwojowych u dziecka. Pojawia się u kobiet wcześniej zdrowych i zwykle nie spodziewających się zagrożenia.
Cukrzyca występuje u około 5% kobiet ciężarnych i mimo ciągłego rozwoju diagnostyki i metod leczenia, wciąż stanowi poważny problem. Może być przyczyną poronienia, przedwczesnego porodu, wielowodzia. U noworodka powoduje wady serca, nerek, ośrodkowego układu nerwowego. Jest jedną z ważniejszych przyczyn umieralności okołoporodowej.
Na cukrzycę ciążową narażone są szczególnie kobiety, które rodziły wielokrotnie, kobiety po 35 roku życia, jak i te, u których w poprzednich ciążach wystąpiła cukrzyca. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej częściej występują u kobiet otyłych i u tych, które w przeszłości rodziły dzieci z wagą ponad 4 kg.
Test obciążenia glukozą
Cukrzycę ciążową można łatwo wykryć i w porę zapobiec jej następstwom. Już na pierwszej wizycie u lekarza, gdy potwierdzi się, że pacjentka jest w ciąży, otrzymuje specjalną książeczkę ciąży z wyszczególnionymi badaniami. Na początku musi oznaczyć stężenie glukozy w surowicy krwi na czczo. Ponadto co miesiąc wykonuje się badanie moczu, które również wykrywa ewentualną obecność cukru.
Między 24 a 28 tygodniem ciąży należy przeprowadzić test doustnego obciążenia glukozą (krzywa cukrowa). Poziom cukru oznaczany jest najpierw na czczo, a następnie po doustnym spożyciu glukozy. Gdyby wynik testu okazał się nieprawidłowy, przyszła mama otrzyma skierowanie do poradni diabetologicznej.
Pod okiem specjalisty
Przy odpowiedzialnej współpracy z lekarzem nie powinno wydarzyć się nic złego. Pod opieką diabetologa trzeba będzie zastosować odpowiednią dietę i nauczyć się sprawdzać poziom cukru przy pomocy glukometru. Nawet jeśli oprócz diety potrzebna będzie insulina, przyszła mama z pewnością zniesie to dzielnie dla dobra dziecka.
Oddzielnym tematem jest ciąża u kobiet, które już chorują na cukrzycę. W trosce o zdrowie mamy i dziecka, ciążę trzeba szczegółowo zaplanować. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem diabetologiem i dokładne omówienie postępowania.
Wszystkie badania, niezbędne w okresie ciąży wykonasz w CM Luxmed. Spośród wielu naszych lekarzy o specjalności ginekolog-położnik, możesz wybrać lekarza prowadzącego ciążę.