Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Czym jest i jak ją leczyć?
Halitoza jest dość kłopotliwą dolegliwością. Nieprzyjemny zapach z ust powoduje ogromny dyskomfort u wielu osób, a szacuje się, że problem może dotyczyć nawet 25% ludzi na świecie. Często wiąże się z zaniedbaniami w higienie jamy ustnej, ale może oznaczać również poważne problemy zdrowotne. O tym, jak ustrzec się i jak pozbyć nieświeżego oddechu rozmawiamy z lekarzem dentystą Kingą Bizior.
Zacznijmy od przyczyn. Dlaczego tak wiele osób boryka się z problemem nieświeżego zapachu z ust?
Przyczyn halitozy jest wiele. Za te najczęstsze uznaje się m.in. niedostateczną higienę jamy ustnej, zalegające resztki pokarmowe (np. przy zamkach aparatu ortodontycznego, pod protezami), nieusuwane z języka naloty, odkładanie płytki nazębnej oraz próchnicę.
Przyczyną halitozy mogą być też choroby jamy ustnej, tj. zapalenie dziąseł i przyzębia, paradontoza, owrzodzenia i przetoki, infekcje grzybicze. Zapalenie zatok przynosowych albo zapalenie migdałków również może dawać takie „objawy”. Dodatkowo schorzenia, takie jak niewydolność wątroby, choroba refluksowa, choroby jelit czy choroby nowotworowe układu pokarmowego lub oddechowego mogą być również przyczyną nieświeżego oddechu.
Źródłem może być także na przykład palenie papierosów albo przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych lub moczopędnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podczas snu organizm produkuje mniej śliny i z tego powodu u niektórych pacjentów nieświeży oddech pojawia się zaraz po przebudzeniu.
Objaw, taki jak utrzymujący się nieświeży oddech, należy skonsultować z lekarzem, ponieważ może on wskazywać na różne schorzenia. Odpowiednia diagnostyka i leczenie najczęściej pozwalają skutecznie pozbyć się problemu oraz zapobiec jego nawrotom. Wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na szybkie i skuteczne wdrożenie terapii.
W jaki sposób powstaje nieprzyjemny zapach z ust?
Zapach wywołują lotne związki siarki, które powstają w wyniku działalności bakterii beztlenowych. Dostają się do jamy ustnej wraz z przyjmowanymi pokarmami i zagnieżdżają się zazwyczaj w tylnej części języka. Halitozę wywołują też bakterie obecne w kamieniu nazębnym. Poza tym powstająca po każdym posiłku płytka bakteryjna wydziela kwaśne substancje, które uszkadzają szkliwo i są przyczyną różnych chorób przyzębia. Musimy pamiętać, że osoby cierpiące na niektóre schorzenia mogą doświadczać charakterystycznych zapachów z ust, np. owocowego przy cukrzycy, amoniakalnego przy problemach z nerkami czy kwaśnego w przypadku astmy.
W jaki sposób można zdiagnozować halitozę?
Pierwszym krokiem, jaki należałoby podjąć jest wizyta u stomatologa. Jeśli gabinet odwiedzamy regularnie jest duża szansa, że unikniemy tego problemu. W takiej sytuacji stomatolog ma szansę kontrolować stan zębów oraz jamy ustnej na bieżąco i zauważy pierwsze oznaki halitozy. Jeśli stomatolog nie znajdzie przyczyny, dobrze jest skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem specjalistą – gastrologiem, laryngologiem, internistą, który rozpocznie diagnostykę.
W przypadku halitozy i innych dolegliwości jamy brzusznej pomocne może być wykonanie wodorowego testu oddechowego. Jego celem jest wykluczenie lub potwierdzenie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), który może również powodować zbliżone objawy. Test polega na pomiarze gazu wytwarzanego przez bakterie w reakcji na konkretną ilość cukru przez nie trawionego, a podawanego na początku badania. Jest to badanie bezbolesne, ale wymagające odpowiedniego przygotowania Pacjenta. Można je wykonać w placówce medycznej CM Luxmed w Lublinie, przy ul. Zwycięskiej 6a.
Od czego zacząć w takim razie leczenie?
Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej. Pamiętajmy o starannym i regularnym myciu zębów, najlepiej po każdym posiłku, stosowaniu nici dentystycznych, płukanek, irygatorów. Osoby cierpiące z powodu halitozy powinny na początek zwrócić się do lekarza stomatologa, by ocenił stan jamy ustnej i zębów. Bardzo często wystarczy instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej i profesjonalne oczyszczanie zębów. W przypadku, gdy takie zabiegi nie przynoszą rezultatu, warto udać się do specjalisty, by zdiagnozować inne przyczyny nieświeżego oddechu. Osoby palące papierosy powinny ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z palenia. Pomocne może być spożywanie produktów, które mają właściwości oczyszczające i wzmagające produkcję śliny czy regulujące pH jamy ustnej. Mam tu na myśli warzywa i owoce, tj. jabłka, marchew oraz bezcukrowe gumy do żucia. Leczenie halitozy to niejednokrotnie zadanie dla lekarzy różnych specjalizacji.
Dziękujemy za rozmowę
Zdrowy uśmiech to zdrowe życie!
Gabinet Higieny Stomatologicznej to zespół profesjonalnych higienistek dbających o Twoje zęby i dziąsła. Regularna higienizacja to nie tylko piękny uśmiech, ale także skuteczna ochrona przed chorobą przyzębia, potocznie nazywaną paradontozą, która może zwiększać ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: cukrzyca typu 2 czy schorzenia sercowo-naczyniowe.
W CM Luxmed wykonujemy profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, fluoryzację oraz indywidualne porady dotyczące higieny jamy ustnej. Pamiętaj, że zdrowa jama ustna to inwestycja w Twoje ogólne samopoczucie i zdrowie na długie lata.
Zobacz również: SIBO, czyli ukryty wróg jelit — objawy, leczenie