filtry

Krem z filtrem noś ze sobą przez cały rok!

Krem z filtrem. Najpierw pali i piecze, a potem nieprzyjemnie boli! A co gorsze, nawet nie wiesz kiedy Cię dopadnie. Dlatego zamiast leczyć, lepiej zapobiegać poparzeniom słonecznym. Tylko dlaczego o kremie z filtrem najczęściej przypominamy sobie dopiero, gdy planujemy urlop?A co na to twoja skóra? Dlaczego krem z filtrem powinien zawsze znajdować się w twoim podręczny niezbędniku?

Na te pytania postara się odpowiedzieć kosmetolog mgr Agnieszka Kozłowska.

Promieniowanie słoneczne, tj. promieniowanie ultrafioletowe wykazuje szkodliwe działanie na skórę. Często nie masz świadomości, że codzienne spacery w pełnym słońcu, z odsłoniętą skórą powodują w długim okresie jej fotostarzenie oraz powstawanie przebarwień. Dodatkowo stany ostre, czyli poparzenia słoneczne, w późniejszym czasie mogą doprowadzić do rozszerzania naczyń krwionośnych, wysuszenia oraz odwodnienia skóry, degradacji DNA, a nawet do raka skóry.

Wraz z wiekiem oznaki fotostarzenia stają się coraz bardziej widoczne. Pacjentki, które przychodzą do mnie są zdziwione, gdy dowiadują się, że są to zmiany najtrudniejsze do likwidacji. Co gorsza, nie ważne gdzie jesteś, promienie UVA i UVB jest wszędzie, dlatego warto stosować profilaktykę. I to przez CAŁY ROK.

Czym jest promieniowanie UVB i UVA?

Promienie UVB są krótsze i to one odpowiadają za oparzenia skóry latem, natomiast promienie UVA wnikają głębiej w skórę bez względu na porę roku powodując fotostarzenie, a także zwiększając ryzyko powstania nowotworów skóry.

Aby zapobiec negatywnemu działaniu promieniowania należy stosować ochronę przeciwsłoneczną o faktorze min 30 SPF. Na wizytach w gabinecie zawsze podkreślam, że aby ochrona skóry była skuteczna należy stosować wyłącznie profesjonalne kosmetyki, np. Linia Mesoprotech Mesoestetic – linia kremów przeciwsłonecznych nowej generacji dla wszystkich typów skóry.

Filtry przeciwsłoneczne, które wybieramy powinny mieć informację o ochronie przed promieniami UVA – oddziałuje na głębokie warstwy skóry niszcząc kolagen bez widocznego podrażnienia na skórze, a także UVB – działa drażniąco na skórę, powodując jej zaczerwienienie i poparzenie. To właśnie promieniowanie UVB działa rakotwórczo.

Jakie filtry stosować?

Do wyboru masz dwa podstawowe filtry przeciwsłoneczne:

-Mineralne, które odbijają promienie słoneczne jak lustro. Nie powodują podrażnień i uczuleń. Idealnie sprawdzą się u dzieci oraz osób z alergiami skórnymi lub innymi schorzeniami skóry. Powodują efekt bielenia na skórze, ze względu na zawartość m.in. tlenku cynku.

-Chemiczne, które pochłaniają promieniowanie. Lepiej będą chronić skórę przed promieniowaniem UVA, natomiast mogą powodować podrażnienie skóry wrażliwej. Ważne przy ich użyciu jest pilnowanie czasu pomiędzy kolejnymi aplikacjami.

Pamiętajmy! Filtry przeciwsłoneczne minimalizują ryzyko negatywnych następstw, ale go nie eliminują.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.