Okulista dziecięcy Lublin

Okulista dziecięcy: Badania wzroku dla dzieci i niemowląt 

Badania okulistyczne stanowią kluczowy element troski o zdrowie narządu wzroku u dzieci. Regularne kontrole u specjalisty pozwalają wykryć wszelkie wady wzroku oraz problemy zdrowotne związane z oczami we wczesnym stadium i wdrożyć odpowiednie postępowanie. W dzisiejszym świecie, w którym dzieci coraz wcześniej stykają się z ekranami elektronicznymi, regularne i kompleksowe badania okulistyczne stają się niezwykle istotne.

Na temat badań wzroku u najmłodszych rozmawiamy z dr n. med. okulistką Dominiką Nowakowską. 

Na jakie objawy powinni zwrócić uwagę rodzice? U starszych dzieci objawy wydają się oczywiste, ale u najmłodszych, już nie…

Rzeczywiście, u najmłodszych jest najtrudniej. Dziecko nie powie, że źle widzi. Przestrzeń zainteresowań dzieci, szczególnie małych, znajduje się głównie na wyciągniecie ich ręki, tam, gdzie są rodzice, zabawki itd. Trzeba zwracać uwagę na mrużenie oczu, pocieranie, nieprawidłowe ustawienie oczu (kiedy dziecko w pozycji na wprost bez przekrzywiania głowy patrzy na rodzica). U starszych dzieci trzeba być uważnym na częste bóle głowy, zmęczenie podczas czynności szkolnych (tj. czytanie i pisanie), mrużenie oczu, zaczerwienienie lub łzawienie. Wszystkie te objawy powinny być skonsultowane z lekarzem okulistą.

Czy badania są bolesne? Od jakiego wieku dzieci mogą być poddane takim badaniom?

Badania wykonywane zarówno autorefraktometrem, jak i oftalmoskopem są bezbolesne i nieinwazyjne. Są bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci. Oba aparaty mogą być używane do badań u dzieci już od najmłodszych lat, nawet u niemowląt.

Dziękujemy za rozmowę
Badania wzroku autorefraktometrem lub oftalmoskopem u małych dzieci wykonujemy
w gabinetach okulistycznych CM Luxmed w Lublinie, przy ul. Koncertowej 4d

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.