Problemy ze snem podczas choroby. Jak poprawić sen, żeby szybciej wyzdrowieć?
Kiedy choroba nas dopada, nasz organizm wchodzi w tryb intensywnej regeneracji, a sen staje się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w walce o powrót do zdrowia. Jakość i ilość snu mają bezpośredni wpływ na szybkość i skuteczność procesów naprawczych w naszym ciele, a to właśnie podczas choroby pojawiają się często problemy ze snem. W artykule tym przyjrzymy się, w jaki sposób możemy dostosować nasze środowisko oraz nawyki, aby poprawić jakość snu, który wspiera leczenie. Omówimy metody, które pomogą wzmocnić nasz sen w okresie choroby, od prostych zmian w rutynie przed snem po naturalne środki wspomagające. Zrozumienie, jak maksymalnie wykorzystać sen do wsparcia organizmu w regeneracji, może przyspieszyć naszą drogę do wyzdrowienia.
Znaczenie snu podczas choroby?
Gdy pojawi się choroba, np. przeziębienie czy grypa, organizm potrzebuje jeszcze więcej snu.W czasie choroby czujemy się osłabieni, szybko się męczymy i często odczuwamy ból głowy i mięśni. Złe samopoczucie powinniśmy potraktować jako sygnał, że pora na odpoczynek. Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu, dlatego też pełni ważną funkcję w procesie leczenia.Zapotrzebowanie na sen jest różne w zależności od wieku. Dzieci potrzebują od 10 do 12 godzin snu, a dorośli od 6 do 8 godzin. Podczas choroby powinniśmy jednak wsłuchiwać się w głos naszego organizmu, który w wyniku wyczerpującej walki z wirusami, może potrzebować większej ilości snu niż zazwyczaj.
Sen — jego ilość i jakość
Dla prawidłowej regeneracji organizmu podczas choroby ważny jest spokojny, odpowiednio długi, ale przede wszystkim nieprzerwany sen. Wynika to z faktu, że dopiero po 1-2 godzinach od zaśnięcia dochodzi do procesów regeneracyjnych.Organizm regeneruje się dopiero w 3 fazie snu, nazywanej snem głębokim. Składa się ona z dwóch „minifaz”. Obie są znane pod nazwą fazy delta, jednak druga z nich jest głębsza, a obudzenie się podczas niej jest najtrudniejsze. W śnie głębokim przepływ krwi jest skierowany od mózgu do mięśni, aby pomóc w regeneracji i odzyskiwaniu energii.Sen głęboki to czas, kiedy organizm zbiera energię na następny dzień. Stymuluje wzrost i rozwój, odbudowuje mięśnie i tkanki oraz pobudza układ odpornościowy. Jego jakość warunkuje to, czy obudzimy się wypoczęci.
Jak poprawić jakość snu głębokiego?
Sen głęboki jest kluczowym komponentem odpoczynku, odgrywając niezastąpioną rolę w regeneracji organizmu, poprawy pamięci oraz optymalizacji procesów poznawczych. Jest kilka sprawdzonych sposobów, aby zadbać o jego jakość.
1. Ograniczmy czas spędzany do późna przed ekranem
Przesiadywanie do późna przed telewizorem, telefonem lub ekranem komputera to zły nawyk. Przed snem należy unikać światła niebieskiego, które emitują ekrany urządzeń cyfrowych, stosować słabe oświetlenie, aby nie stymulować oczu, mózgu i ciała, powodując ich rozbudzenie.
2. Zadbajmy o świeże powietrze w sypialni
Przed snem warto przewietrzyć sypialnię, ale trzeba to zrobić na tyle wcześnie, by zdążyła się stosownie nagrzać, zanim położymy się do łóżka (optymalna temperatura to ok. 22°C). Bardzo ważne jest, abyśmy podczas snu wygrzewali nasze ciało, ponieważ w wysokich temperaturach wirusy znacznie wolniej się rozmnażają.
3. Starajmy się kłaść spać wcześnie
Tryb dnia organizujmy sobie tak, aby kłaść się spać jak najwcześniej i o regularnych porach.
4. Kolacja ma wpływ na jakość snu głębokiego
Ostatni posiłek przed snem powinien być lekkostrawny i spożyty nie później niż na 2 godziny przed snem.
5. Zadbajmy o nasze „zdrowie psychiczne”
Starajmy się też zachować dystans między pracą a życiem prywatnym, aby przed położeniem się do łóżka nie myśleć o obowiązkach dnia codziennego, które w przypadku bardzo wielu osób wpływają niekorzystnie na jakość snu. Jest to tylko kilka rad, do których warto się stosować nie tylko podczas infekcji. Podczas snu regeneruje się nasz organizm — usuwane są toksyny, naprawiane komórki nerwowe, dotlenia się mózg, następuje odnowa tkanek. Odpowiednia ilość snu sprawia, że czujemy się wypoczęci, odprężeni, łatwiej radzimy sobie ze stresem i jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować w ciągu całego dnia. Zadbanie o dobry sen może być dobrym początkiem małych zmian w naszym życiu, zmian, które w dłuższym okresie mogą nam przynieść ogromne korzyści.