Witamina A. Retinol

Witamina A, czyli retinol. Współczesny eliksir młodości.

Wyobraź sobie, że jedna i ta sama witamina redukuje zmarszczki, ujędrnia i rozświetla skórę, pobudza produkcję kolagenu, reguluje wydzielanie sebum, przyspiesza odnowę naskórka, rozjaśnia przebarwienia, leczy stany zapalne, działa przeciwtrądzikowo, wspomaga gojenie ran oraz leczenie odmrożeń i oparzeń… Aż brakuje tchu! Czy to już wszystko, co oferuje Ci retinol (bo o nim mowa)? Nie, to na pewno nie wszystko! Witamina A jest jednym z najskuteczniejszych składników kosmetyków i zabiegów kosmetologicznych, ale trzeba ją stosować w odpowiedni sposób.

O tym, kiedy i jak bezpiecznie stosować retinol, rozmawiamy z kosmetolog, mgr Justyną Fuksa-Omiotek.  

Czym jest retinol?

Spektrum oddziaływania retinolu jest ogromne. Retinol jest organicznym związkiem chemicznym, jedną z pochodnych witaminy A. Spośród nich w kosmetykach wykorzystywane są najczęściej: retinol, retinal i beta-karoten. W leczeniu trądziku wykorzystuje się z kolei kwas retinowy, czyli tretynoinę. Poza istotnym wpływem retinolu na stan skóry pełni ona szereg innych funkcji w naszym organizmie. Witamina A wpływ na wzrok, synteza hormonów steroidowych, podziały komórkowe czy reakcje odpornościowe.

Skupmy się na skórze, w końcu witaminę A okrzyknięto „współczesnym eliksirem młodości” 

Zgadza się. Jest podstawową formą witaminy A, najbardziej aktywną biologicznie. Jego działanie opiera się na aktywności różnicującej komórki naskórka oraz pobudzającej produkcję kolagenu i elastyny, czyli włókien odpowiedzialnych za utrzymanie jędrności i gęstości naszej skóry. Oprócz tego dogłębnie regeneruje skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając zaskórnikom i niedoskonałościom. Retinol, pobudzając powstawanie nowych naczynek krwionośnych, wpływa na lepsze ukrwienie skóry.

Niesamowite, jak wartościowa jest pojedyncza witamina! Kobiety chętnie sięgają po kremy z retinolem? Kiedy takich kremów używać?

Tak, kosmetyki z retinolem są dość popularne. Proces starzenia się skóry rozpoczyna się ok. 25. roku życia. Po kosmetyki z retinolem mogą sięgać kobiety już ok. 30. roku życia, by spowolnić proces starzenia się skóry. Jest też cała gama kosmetyków dla skóry kobiet dojrzałych, które obserwują wiotkość skóry, przebarwienia, nierównomierny koloryt, foto uszkodzenia. Najważniejsze, by dany preparat dobrać do potrzeb i rodzaju skóry.

Jak dobrać krem z retinolem? Jak go stosować?

Najlepiej metodą małych kroków. Na początku kremy i preparaty z retinolem o niskim stężeniu (0,2-0,3%) stosować co 2-3 dni. To po to, by zapobiec wystąpieniu ewentualnych efektów ubocznych w postaci zaczerwienienia czy podrażnienia skóry. Potem gdy skóra się przyzwyczai, kremu z retinolem można używać codziennie (sięgając po retinol w wyższym stężeniu).

Czy retinol działa przeciwtrądzikowo?

Mogę śmiało przyznać, że retinol wykazuje bardzo skutecznie działanie w walce z trądzikiem. Sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry młodej z trądzikiem, jak i dojrzałej z objawami trądziku. Stosowanie w takich sytuacjach preparatów z retinolem złuszcza naskórek, reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza pory z zaskórników, przez to zmniejsza wydzielanie sebum. Leczy też stany zapalne. Poza tym rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe i spłyca powstałe blizny. Na pewno wspomaga leczenie trądziku, ale zawsze należy się przy tym skonsultować z dermatologiem.

Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Zalecenia do stosowania kosmetyków z retinolem są bardzo ważne. Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać:

  1. Trzeba pamiętać, że kosmetyki i preparaty z retinolem stosujemy na skórę raz dziennie, wieczorem, omijając okolice oczu i ust.
  2. Dbamy przy tym o regularne i intensywne nawilżanie skóry.
  3. Z racji tego, że retinol może wywoływać łuszczenie się i podrażnienia skóry, zalecane jest, by stosować go w okresie małego nasłonecznienia, tj. w okresie jesienno-zimowym.
  4. Podczas kuracji bezwzględnie trzeba stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną, minimum SPF 30, a w przypadku zmian hiperpigmentacyjnych SPF 50.

Retinol wykorzystywany jest w różnych zabiegach kosmetycznych. Czy są one bezpieczne? 

Planując zabieg, podczas którego  wykorzystywana jest witamina A, lub jest ona składnikiem, warto najpierw skonsultować to z dermatologiem lub kosmetologiem. Mimo wielu zalet może ona wywołać podrażnienia, wysuszenie i zaczerwienienie skóry. W pielęgnacji domowej retinol zazwyczaj występuje w stężeniu od 0,1 do 2%, natomiast zabiegi w gabinecie bazują nawet na pięcioprocentowej zawartości. Ważne jest więc jaki gabinet wybierzesz. Czasem warto zapłacić więcej, ale powierzyć swoją skórę doświadczonemu profesjonaliście. Kieruj się więc względami bezpieczeństwa. Możesz sprawdzić, np. w opiniach o gabinecie czy zabiegi przeprowadzają doświadczeni i profesjonalni specjaliści, oraz czy przeprowadzane są na nowoczesnym sprzęcie.  Zapoznaj się dobrze z ofertą. Im szerszy jest zakres usług, tym celniej kosmetolog dobierze zabieg dla ciebie.  W ofercie powinny znaleźć się np. terapie łączone z peelingami chemicznymi, dzięki którym osiąga się spektakularne efekty w zakresie działania przeciwstarzeniowego, rozjaśniającego i seboregulującego.

Bezplatna-konsultacja-kosmetologiczna-lublin-

       Dziękujemy za rozmowę

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.