Włosy

Jak dbać o włosy latem? Sekrety pielęgnacji włosów

Lato to czas, kiedy chcemy wyglądać i czuć się pięknie od stóp do głów. Zdrowe i lśniące włosy są nieodłącznym elementem naszej urody, dlatego warto zadbać o nie szczególnie w okresie letnim. Wielogodzinne plażowanie, kąpiele w słonej wodzie czy ekspozycja na słońce mogą jednak wpływać negatywnie na kondycję włosów latem.

Ale nie martw się! W tym artykule trycholog i specjalista w dziedzinie medycznej mikropigmentcji skóry głowy, mgr Łukasz Budzyński podzieli się z Tobą najlepszymi trikami i sekretami pielęgnacji włosów, które sprawią, że Twoje włosy będą promienne, gładkie i pełne życia.

Wpływ promieniowania UV na nasze włosy

Promieniowanie UV w nadmiarze, szczególnie latem, ma negatywny wpływ nie tylko na skórę głowy, ale również na włosy. Zbyt częsta ekspozycja na słońce sprzyja ich przesuszaniu, puszeniu się, utracie mostków siarczkowych, a w konsekwencji nadmiernej łamliwości. Szczególnej pielęgnacji wymagają włosy rozjaśnione, gdyż słońce dodatkowo wzmaga ten proces.

Aby chronić włosy przed działaniem promieni słonecznych, zadbaj o regularne ich nawilżenie poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, a także włącz do codziennej pielęgnacji produkty z ochroną UV np. mgiełki. Podczas kąpieli morskich, czy basenowych należy włosy zabezpieczyć przed solą i chlorem. Jeśli nie jest to możliwe należy pozbyć się tych substancji zwykłym, codziennym myciem, tak by zmniejszyć ryzyko wysuszenia i odwodnienia włosów.

Prawidłowe oczyszczanie włosów latem 

Lato to czas, kiedy nasze włosy wymagają wzmożonej pielęgnacji i ochrony. Ekspozycja na słońce jest dłuższa, a cieplejsze dni sprzyjają szybszemu przetłuszczaniu się skóry głowy i wydzielaniu większej ilości sebum. Dlatego pamiętaj o regularnym i prawidłowym oczyszczaniu i stosowaniu peelingu do skóry głowy.

Kilka dobrych rad jak dbać o włosy:

  • Przed umyciem włosów rozczesz je, aby nie były splątane. Po myciu również rozczesz włosy bez nadmiernego szarpania;
  • Szampon nakładaj na dłoń i dopiero na skórę głowy delikatnie ją masując;
  • Temperatura wody powinna być umiarkowana. Na koniec pielęgnacji możesz spłukać zimną wodą same włosy;
  • Dokładnie wypłukuj włosy i produkty, które stosujesz;
  • Nie idź spać z mokrymi włosami! Wilgoć to idealne miejsce dla rozwoju grzybów i tym samym powstania łupieżu.

Jak często powinniśmy myć skórę głowy latem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dla wszystkich osób. Częstość mycia i pielęgnacja włosów zależy od indywidualnych potrzeb oraz różnych czynników, np.:

  1. rutyny dnia codziennego (np. uprawianie sportu, warunki, w jakich na co dzień przebywamy),
  2. typu skóry głowy,
  3. długości i rodzaju włosów,
  4. stosowanych produktów pielęgnacyjnych.

Dlatego włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Jednak ogólna zasada dotycząca pielęgnacji włosów jest taka, że warto częściej myć skórę głowy w okresie letnim ze względu na upał, powodujący nadmiar sebum i zanieczyszczenia atmosferyczne.

Pamiętaj, że indywidualne czynniki, takie jak aktywność fizyczna, wilgotność powietrza i stylizacja włosów, mogą wpływać na potrzebę częstszego ich mycia. Jeśli po kilku dniach włosy wyglądają na „czyste” nie oznacza to, że nie należy ich umyć. Codziennie mają kontakt z różnymi zanieczyszczeniami, osiada na nich kurz i brud dnia codziennego.

Czy kobiety i mężczyźni  jednakowo powinni dbać o włosy?

Kobiety z reguły myją włosy co drugi dzień, rekomendowane jest mycie dwukrotne, tzn. myjemy włosy szamponem – spłukujemy wodą i powtarzamy tę czynność jeszcze raz. Pamiętajmy, że szampon powinien być dopasowany do naszej skóry głowy, a nie włosów.

Jeżeli czujemy potrzebę częstszego mycia włosów, wybierajmy szampony, które przeznaczone są do codziennej pielęgnacji i nie powodują mocnego podrażnienia skóry głowy.

Mężczyźni z reguły myją włosy codziennie w celu ich odświeżenia, stosując delikatniejsze szampony.

Ważne!

Stosując produkty do włosów (odżywki, maski itp.), pamiętaj, aby nakładać je na same włosy bez wcierania i kontaktu ze skórą głowy. Produkty te są dobre dla włosów, ale niekoniecznie dla samej skóry głowy.

Peeling do skóry głowy

Kondycja skóry głowy jest bardzo ważna, dlatego nie zapominaj o regularnym stosowaniu peelingu do skóry głowy (stosuj kosmetyk 2-4 razy w miesiącu). Prawidłowo wykonany peeling pozwala pozbyć się nie tylko komórek martwego naskórka, ale również pozostałości składników produktów do włosów, np. kosmetyki do stylizacji, które są trudne do zmycia. Dobrze oczyszczona skóra lepiej funkcjonuje, dodatkową korzyścią jest pobudzenie mikrokrążenia. Dobry peeling do skóry głowy to peeling o działaniu enzymatycznym lub mechaniczno-enzymatycznym (z delikatnymi mikrodrobinkami).

Tak na marginesie peeling skóry głowy jest bardzo przyjemnym i relaksującym zabiegiem.

Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy jest niezbędna do utrzymania pięknych, zdrowych i lśniących włosów.

Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach
1) Myj włosy tak często, jak tego potrzebują
2) Stosuj szampon dopasowany do Twojej skóry głowy, a nie włosów
3) Nie wcieraj odżywki w skórę głowy
4) Nie kładź się spać z mokrymi włosami
5) Wspomagaj oczyszczanie wykonując regularnie peeling do skóry głowy 2-4 razy w miesiącu

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.