HPV z podłoża płynnego (14 genotypów) + cytologia płynna LBC

Materiał: Wymaz
Cena badania: 215 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 16 dni roboczych
Rezerwacja:

 • Wymagana wcześniejsza rezerwacja terminu.

Przejdź do e-Rezerwacji

Przygotowanie do badania

Ogólne

 • Do pobranego materiału należy dołączyć formularz:
  Zgoda na badanie genetyczne HPV z cytologii płynnej (do pobrania na stronie www.luxmedlublin.pl – Dla Pacjenta – Niezbędnik Pacjenta – Druki do pobrania).
 • Środki nawilżające, produkty do higieny intymnej, żele antykoncepcyjne (za wyjątkiem żelu o nazwie Advantage – S ® Bioadhesive Contraceptive Gel) nie zakłócają działania testu.

Szczegółowe dla kobiet

 • Badania nie należy wykonywać:
  – podczas miesiączki,
  – podczas leczenia antybiotykami,
  – podczas leczenia preparatami dopochwowymi (globulki, kremy),
  – gdy stosowane są irygacje,
  – w ciągu 48 godzin od ostatniego stosunku płciowego.
  W dniu badania należy umyć okolicę narządów płciowych nie stosując mydła i żeli do higieny intymnej.
  Jeśli stosowane było leczenie, zaleca się 3-5 dniową przerwę pomiędzy zakończeniem leczenia,
  a wykonaniem testu.
 • Badanie najlepiej wykonać co najmniej 4 dni po ostatniej miesiączce i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Przez co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych. Od ostatniego badania ginekologicznego /USG przez pochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Ważne

Próbki przyniesione z zewnątrz nie są przyjmowane do badania.

Opis

Badanie ma na celu wykrycie obecności DNA wysokoonkogennych typów wirusa HPV. Wykonywane jest metodą reakcji łańcuchowej polimerazy( PCR) w czasie rzeczywistym( Rael Time PCR).
W teście wykrywa się DNA wirusa HPV typ 16 i 18,oraz 12 genotypów z grupy o wysokim potencjale onkogennym tj.: 31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68, bez ich genotypowania.
Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu wielu chorób. W większości przypadków jest przyczyną łagodnych patologii, jednakże niektóre genotypy powodują transformację nowotworową związaną z powstawaniem raka i stanow przedrakowych. Szczegolnie istotną rolę wirus HPV odgrywa w rozwoju raka szyjki macicy u kobiet.
Dane epidemiologiczne wskazują, ze rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym złośliwym nowotworem u kobiet.
Z danych statystycznych wynika, ze ok. 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. U 80% przypadków wirus zwykle ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, jednak forma przewlekła dotyczy 20 % kobiet. Pośród tej grupy utrzymujące się zakażenie wywołane wirusem HPV, prawie 7-mio krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Nowotwór szyjki macicy dotyczy głownie kobiet od 40 do 60 roku życia, choć może wystąpić również dużo wcześniej. W związku z czym badaniu powinna się poddać każda kobieta w wieku od 15 do 64 roku życia. . W krajach, w których wdrożono powszechne systemy badań przesiewowych ukierunkowanych na wykrywanie zakażeń HPV oraz wykrywanie raka szyjki macicy, śmiertelność z powodu raka szyjki macicy spadła o kilkadziesiąt procent.
Często prowadzone badanie cytologiczne jest prostą i skuteczną metodą przesiewową, ale nie wykrywa wszystkich przypadków raka szyjki macicy a zwłaszcza stanów przedrakowych, nie wykrywa również samego zakażenia HPV, z czym wiąże się możliwość odpowiednio wczesnej prewencji.
Patologie wywoływane przez ludzkiego wirusa Papilloma to:
– zmiany skórne ( brodawki, ungualsquamouscell carcinoma )
– zmiany zlokalizowane na błonach śluzowych ( brodawki w drogach oddechowych, brodawczakowatość krtani, rak krtani, rak spojówek, rak jamy ustnej, rak przełyku )
– zmiany narządów płciowych i odbytu ( kłykciny kończyste, choroba Bowena, śródnabłonkowaneoplazja, rak sromu, rak pochwy, rak szyjki macicy, rak odbytu).
Wczesna i dokładna identyfikacja wirusa HPV (typów zarówno wysoko jak i niskoonkogennych) umożliwia prawidłowe leczenie i profilaktykę choroby. Zakażenie którymkolwiek z wysokoonkogennych typów wirusa HPV stwarza wysokie ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Opracowanie i przygotowanie materiału (dotyczy tylko kontrahentów)

Podaj jednorazowy kod:Pokaż