dentysta w ciąży

Dentysta w ciąży – prawda i mity

Dentysta w ciąży. Jeśli jesteś w ciąży, a nie zdążyłaś wcześniej wyleczyć zębów, nie zwlekaj. Zdrowe zęby i dziąsła są ważne nie tylko dla ciebie, ale i dla twojego dziecka. Bakterie rozprzestrzeniają się bowiem wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko docierają do płodu. Mogą powodować zakażenia wewnątrzmaciczne i poważne komplikacje.

Szacuje się, że ok. 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską wagą urodzeniową związanych jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej matki. Dlatego szczególne znaczenie przypisuje się prawidłowej profilaktyce i leczeniu.

Czy zęby w czasie ciąży psują się bardziej?

Pogorszenie stanu zębów w ciąży ma przede wszystkim podłoże hormonalne. Stężenie hormonów zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych, co prowadzi do rozpulchnienia dziąseł i krwawienia. Ból i obrzęk powodują, że zęby myjemy delikatnie, a przy tym mniej starannie. W przestrzeniach międzyzębowych pozostają resztki pokarmu i krwi, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Rozwija się płytka nazębna i kamień, a wówczas to już najkrótsza droga do rozwoju próchnicy.
Nasilenie zmian próchnicowych w ciąży wynika głównie z zaniedbań higienicznych jamy ustnej, nasilonego łaknienia, częstego podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych.
Nie w tym więc problem, że rozwijające się dziecko pozbawia mamę cennych minerałów. Demineralizacja szkliwa jest bardziej efektem wymiotów, które pojawiają się w początkowym okresie ciąży u ponad połowy kobiet. Oddziaływanie soku żołądkowego o niskim pH ma niestety niekorzystny wpływ na tkanki twarde zębów.

Czy można leczyć zęby w czasie ciąży?

Jeśli wizyty są planowane, lepiej wybrać się do stomatologa w drugim trymestrze ciąży. Oczywiście nie mówimy w tym przypadku o stanach ostrych, które wymagają natychmiastowych działań. Zapalenie dziąseł, okostnej czy ropnie mogą być zagrożeniem dla dziecka, spowodować poronienie lub przedwczesny poród.
Podobnie nie można pozostawić zęba, który wymaga leczenia kanałowego. Jeśli nie pozbędziemy się infekcji, doprowadzimy do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego. W stomatologii do leczenia kanałowego wykorzystywane są endometry, które pozwalają na mierzenie długości kanału i jego wypełnienie bez konieczności wykonania zdjęć RTG.

RTG zębów

Zwłaszcza w pierwszym trymestrze promieniowanie może mieć szkodliwy wpływ dla płodu. Na szczęście dzisiejsze techniki cyfrowe pozwalają zmniejszyć promieniowanie do minimum. Dlatego jeśli prześwietlenie zęba staje się koniecznością, można wykonać radiowizjografię cyfrową.

Znieczulenie u dentysty w ciąży

Znieczulenie w ciąży. Z pewnością nie powinno być wykonywane leczenie w znieczuleniu ogólnym. Stosowanie środków znieczulających miejscowo u kobiet w ciąży jest bezpieczne. Ciężarna powinna poinformować lekarza o tym fakcie, wtedy dobierany jest właściwy środek znieczulający. U kobiet w ciąży stosuje się znieczulenie pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.

stomatolog w ciąży

Profesjonalne oczyszczanie zębów

Jest jak najbardziej wskazane również w czasie ciąży. Zabiegi higienizacyjne – usuwanie osadu, płytki nazębnej i kamienia chroni przed rozwojem bakterii i powstawaniu próchnicy. Do wyboru są scalery, piaskarki, szczoteczki polerujące, a żadna z metod nie ma negatywnego wpływu na płód.

Wybielanie zębów

U ciężarnych jest niewskazane ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa tego zabiegu w ciąży.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólnoinformacyjny i edukacyjny. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zaleca się konsultację z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w celu uzyskania porady dotyczącej konkretnych objawów, dolegliwości czy stanu zdrowia.